Czy pijawki pomagają na żylaki?

Czy pijawki pomagają na żylaki?

Możesz się zastanawiać: Czy pijawki naprawdę pomagają na żylaki? Przyjrzyjmy się temu! Pijawki są znane ze swoich właściwości przeciwzakrzepowych. Uwalniają one także hirudynę – hormon odpowiedzialny za gojenie się ran. Pomimo właściwości przeciwzakrzepowych pijawek, nie są one lekarstwem na żylaki.

Pijawki mają właściwości antykoagulacyjne

Badania nad pijawkami sugerują, że mają one korzystne właściwości antykoagulacyjne w przypadku choroby żylakowej. Jad pijawek zawiera ponad 60 różnych związków chemicznych, w tym antykoagulanty i środki rozszerzające naczynia krwionośne. Wiadomo, że wiele z tych związków hamuje agregację płytek krwi, a tym samym zapobiega powstawaniu zakrzepów. Te antykoagulanty mogą być pomocne w przypadku cukrzycy lub nadciśnienia.

Ślina pijawek zawiera ponad 100 różnych związków bioaktywnych, w tym hirudynę, która ma właściwości antykoagulacyjne. Zawiera również kalinę, która zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi, destabilazę i inhibitor karboksypeptydazy A. Związki te wspomagają również przepływ krwi w organizmie. Związki te wspomagają również przepływ krwi w organizmie, ograniczając tworzenie się zakrzepów w żyłach.

Wysysają krew

Tradycyjne leczenie żylaków polegające na operacji lub wstrzykiwaniu zastrzyków w celu zbliznowacenia żył wymaga bandażowania kończyn. Pijawki, rodzaj ektopasożytów, pomagają przywrócić krążenie krwi w dotkniętych chorobą miejscach poprzez wysysanie nieczystej krwi. W starożytnych tekstach sanskryckich pijawki były wymieniane jako zioło lecznicze. Pijawki były również stosowane w XIX-wiecznej medycynie zachodniej do upuszczania krwi, co miało leczyć takie dolegliwości, jak podagra i bóle głowy. Obecnie lekarze zwracają się do pijawek w leczeniu żylaków jako bezpiecznego, skutecznego i naturalnego sposobu przywracania krążenia krwi.

Przed przystąpieniem do odsysania krwi pijawki mierzą jej wydolność oraz stopień przewlekłości schorzenia. Tempo ssania przez pijawkę świadczy o bogactwie naczyń krwionośnych w danym obszarze. Jeżeli jednak tętno jest wolne, krew nie będzie płynąć prawidłowo i zakrzepnie. Ponadto obecność pijawki wskazuje, że przepływ krwi w żyle został zaburzony i nie będzie się ona goić tak szybko, jak w normalnych warunkach.

Pijawki uwalniają hirudynę

Pijawki, powszechnie nazywane “hirudo”, uwalniają w ślinie enzym zwany hirudyną, który leczy problem leżący u podstaw zakażenia. Ślina pijawki zawiera substancję zwaną hirudyną, która hamuje agregację płytek krwi i kaskadę krzepnięcia, co prowadzi do tworzenia się skrzepu fibrynowego. Te substancje chemiczne działają w celu wyeliminowania zatorów żylnych i przywrócenia normalnego przepływu krwi w skórze.

We wstępnym badaniu naukowcy wykorzystali pijawkę do leczenia pacjenta, u którego rozwinęła się choroba tętnic obwodowych – stan, który może prowadzić do śmierci, jeśli tętnica zostanie zablokowana. Pijawka uwalniała do krwi hirudynę, substancję hamującą krzepnięcie, która była podawana przez sześć miesięcy w odstępach jednotygodniowych. Oprócz leczenia żylaków, hirudoterapia okazała się obiecująca w innych dziedzinach medycyny. Na przykład w jednym z badań hirudyna uwalniana przez pijawki pomogła pacjentowi z cukrzycą i chorobą nerek, a także skutecznie zapobiegała tworzeniu się skrzepów krwi w nogach osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry.

Leczą rany

Procedura leczenia żylaków polega na przystawieniu pijawek do chorego miejsca. Owady te są przystawiane w równomierny sposób po bocznych stronach żył. Po ustąpieniu efektu terapeutycznego pierwszego zabiegu zaleca się powtórne przystawienie pijawek. Jeśli leczenie początkowe jest skuteczne, można rozważyć przeprowadzenie dodatkowych zabiegów. Liczba przystawianych pijawek zależy od nasilenia objawów i stanu skóry w dotkniętym obszarze.

Żywe pijawki przystawiają się do miejsca docelowego i pobierają krew. Po pożywieniu się wydzielają peptydy i białka, które rozrzedzają krew i zapobiegają krzepnięciu, poprawiając krążenie i zapobiegając obumieraniu tkanek. Te niewielkie nacięcia goją się bez pozostawiania blizn. Oprócz leczenia uszkodzonego obszaru, pijawki pomagają również w leczeniu chorób układu krążenia i zaburzeń krążenia. Pijawki mają również właściwości przeciwzapalne i znieczulające, co czyni je doskonałym wyborem do tego zabiegu.

Wywołują stan zapalny

Pijawki są stosowane w leczeniu żylaków. Żyły te charakteryzują się nieprawidłowym funkcjonowaniem zastawek. Konwencjonalne metody leczenia obejmują zwykle operację usunięcia żyły oraz zastrzyki powodujące jej bliznowacenie. Jednak w ostatnich latach pijawki powróciły do łask jako cenne narzędzie lecznicze. Uważa się, że substancja chemiczna pozyskiwana z pijawek zmniejsza częstość występowania zawałów serca i zgonów spowodowanych chorobą wieńcową. W rzeczywistości leczenie pijawkami stało się podstawowym elementem zabiegów rekonstrukcji piersi i części ciała, które muszą być zszyte z powrotem.

25-letnia Turczynka zgłosiła się na oddział ratunkowy z krwawieniem z lewej nogi. 24 godziny przed zgłoszeniem się na oddział zastosowano u niej leczenie żylaków pijawkami. Pijawki umieszczono w tylnej części nogi na trzy do czterech godzin. U pacjentki nie występowała diateza krwotoczna, a jej stan był poza tym prawidłowy. Podczas badania lekarz zauważył, że kobieta miała poszerzone żyły z sączącym się krwawieniem. Leczenie pijawkami nie doprowadziło jednak do wyleczenia choroby podstawowej.

Zapobiegają one krzepnięciu krwi

Podczas wizyty w izbie przyjęć 25-letnia Turczynka zgłosiła się z krwawieniem z lewej nogi. 24 godziny przed przyjęciem do szpitala założono jej pijawki na żylaki. Pijawki pozostały na miejscu przez 3 do 4 godzin w tylnej części nóg. Przed wizytą pacjentka ogoliła się w miejscu, które miało być poddane zabiegowi, wzięła ciepły prysznic bez użycia środków higienicznych i nie spożywała żadnych pokarmów o silnym zapachu.

Podczas leczenia pijawką ułatwiony jest odpływ żylny z chorej części ciała. Dzieje się tak, ponieważ ślina pijawki zawiera hirudynę, substancję, która hamuje agregację płytek krwi i kaskadę krzepnięcia, co prowadzi do tworzenia się skrzepów fibrynowych. Efekt ten pomaga w leczeniu CVI.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *