Jaką maść wybrać na żylaki?

Jaką maść wybrać na żylaki?

Jaka jest najlepsza metoda leczenia żylaków? Istnieje kilka opcji, w tym domowe sposoby, miejscowe sterydy, embolizacje i skleroterapia piankowa. Jednak niezależnie od tego, jaką metodę leczenia wybierzesz, ważne jest, abyś wybrał taką, która jest odpowiednia dla Twojego typu skóry i stanu zdrowia. Lekarz przeprowadzi różne testy i sprawdzi nogi w pozycji stojącej. Badanie dopplerowskie wykaże, czy krew przepływa przez żyły głębokie czy powierzchowne.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem, który powstał przy współudziale pieknoiuroda.pl

Domowe sposoby leczenia żylaków

Istnieje kilka domowych sposobów leczenia żylaków, w tym spożywanie większej ilości owoców i warzyw. Szczególnie witamina C jest znana z tego, że wzmacnia żyły i poprawia zdrowie tętnic. Kilka kropli nierozcieńczonego octu jabłkowego na dotkniętą żylakami nogę może zmniejszyć ich widoczność nawet o 50%. Aby zaobserwować rezultaty, należy stosować go codziennie przez kilka miesięcy. Pomidory zawierają antykoagulanty i flawonoidy, które pomagają wzmocnić naczynia krwionośne. Spożywanie plasterków pomidora może również pomóc w krążeniu krwi i zapobiec powiększaniu się żylaków.

Innym często stosowanym środkiem na żylaki jest uniesienie nóg, aby pobudzić odpowiedni przepływ krwi. Poprzez uniesienie nóg powyżej serca poprawia się przepływ krwi do stóp, co pozwala na przepchnięcie zastałej krwi przez żyły. Jest to szczególnie ważne dla osób, które spędzają większość dnia na nogach. Ćwiczenia fizyczne to świetny sposób na zwiększenie krążenia krwi i zmniejszenie widoczności żylaków.

NLPZ

NLPZ to leki zmniejszające stan zapalny i działające przeciwbólowo, które są często przepisywane w leczeniu różnych schorzeń. Nie wszystkie NLPZ mają takie same właściwości, ale są one najbardziej skuteczne w łagodzeniu stanu zapalnego i bólu związanego z przewlekłą niewydolnością żylną i żylakami. NLPZ mogą zmniejszać ból, stan zapalny, obrzęk i zaczerwienienie skóry.

Leki z grupy NLPZ stosowane w leczeniu refluksu żylakowego mogą również łagodzić objawy stanu zwanego obrzękiem. Mogą one jednak nie być bezpieczne dla osób z żylakami. Ważne jest, aby współpracować z lekarzem specjalistą w celu ustalenia, które leki są dla Ciebie najlepsze. Poniższa lista wyjaśnia, które leki są zalecane w leczeniu żylaków, a które nie.

Embollienty

Maści i kremy na żylaki są miejscowym rozwiązaniem problemu. Chociaż są one najbardziej widoczne na nogach, mogą pojawić się także w innych częściach ciała, w tym pod pachami i na brzuchu. Hemoroidy, czyli bolesne żylaki, mogą być bolesne. Chociaż istnieje wiele metod leczenia żylaków, niektóre z nich są nieskuteczne.

Otyłość i ciąża mogą zwiększać ciśnienie w żyłach nóg. Również wiek może mieć wpływ na krążenie. Skóra nóg może stać się sucha i popękana. Wypryski żylakowe wyglądają na przebarwione. Osoby o jasnej skórze mają żylaki. U osób o ciemniejszej skórze mogą one mieć szary lub fioletowy kolor. Jeśli cierpisz z powodu żylaków, powinieneś zgłosić się do lekarza, aby ustalić najlepszy sposób leczenia.

Skleroterapia piankowa

Pierwotną skuteczność skleroterapii piankowej w leczeniu żylaków oceniano za pomocą ultrasonografii dupleksowej. Zaobserwowano, że odsetek refluksu GSV zmniejszył się ze 100% do 13,3% w 8. dobie po zabiegu. W 90. dobie po zabiegu 22 żyły odpiszczelowe były całkowicie niedrożne. Pozostałe 8 żył zrekanalizowano w mniejszym stopniu. Średnia średnica GSV wynosiła 6,0 +/-3,2 mm.

Zgłaszano działania niepożądane, od miejscowego bólu po anafilaksję i zakrzepicę żylną. Ponadto pacjenci mieli większe ryzyko wystąpienia powierzchownego zakrzepowego zapalenia żył, co wymagało zastosowania skleroterapii. W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych czynników ryzyka pacjent powinien zwrócić się o pomoc do chirurga naczyniowego. Inne przeciwwskazania obejmują zakrzepicę żył głębokich, znaczny obrzęk nóg, ciążę, ciężką astmę i reakcje anafilaktyczne.

Emolienty

Częstym objawem wyprysku żylakowego jest suchość dotkniętego nim obszaru. Na szczęście istnieje kilka opcji leczenia, które mogą przynieść ulgę. Emolienty to produkty silnie nawilżające, które zmniejszają utratę wody i pokrywają skórę warstwą ochronną. Niektóre z tych produktów są również zalecane w leczeniu wyprysku żylakowego. Rodzaje emolientów dostępnych w kremach i maściach na wyprysk żylakowy różnią się zawartością olejków. Najwięcej oleju zawierają lotiony i maści, natomiast kremy plasują się gdzieś pomiędzy nimi.

Dobre maści na żylaki zawierają także emolient, który pomaga skórze utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia. Można je także stosować bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsce. Ponadto emolienty zawarte w maści na żylaki mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia alergicznego kontaktowego zapalenia skóry u pacjentów cierpiących na żylne owrzodzenia kończyn dolnych.

Maść lecznicza

Żylaki to powiększone i purpurowe żyły na nogach i stopach. Powstają one w wyniku uszkodzenia zastawek żylnych i uniemożliwiają prawidłowy przepływ krwi. Nieleczone mogą prowadzić do zakrzepów krwi i zakrzepicy żył głębokich (DVT). Żyły te są nieestetyczne i mogą wpływać na jakość życia. Jeśli cierpisz z powodu tego problemu, powinieneś skonsultować się z lekarzem.

Chociaż małe, widoczne żyły mogą mieć znaczenie kosmetyczne, mogą być objawem większego, ukrytego problemu medycznego. Jeśli nie będą leczone, z czasem mogą się pogłębiać. Maść lecznicza na żylaki

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *