L4 po usuwaniu żylaków

Operacja żylaków może znacznie poprawić wygląd kończyn dolnych, a co najważniejsze skorygować nieprawidłowości w krążeniu żylnym i wyeliminować choroby w nich. Aby uzyskać odpowiedni efekt terapeutyczny, należy wdrożyć odpowiednie postępowanie pooperacyjne.

Operację żylaków można przeprowadzić przy użyciu różnych technik. Niezależnie od zastosowanej metody, ważne jest, aby pacjenci uzyskali informacje o tym, jak dbać o nogi po operacji żylaków i stosowali się do tych zaleceń.

Żylaki kończyn dolnych

Żylaki kończyn dolnych rozwijają się, gdy żyły ulegają zastojowi. Dzieje się tak najczęściej w okolicy piszczelowej (znanej również jako podudzie), dole podkolanowym i (rzadziej) na powierzchni uda. Najczęstsze objawy to obrzęk i ciężkość nóg, a także ból i skurcze, głównie po długotrwałym staniu lub siedzeniu w niewygodnej pozycji. Żylaki to nieprawidłowe miejscowe rozciągnięcie serpentyn i zmiany w przebiegu żył podskórnych w kończynach dolnych. Podczas badania pacjenta w pozycji stojącej mogą napełnić się dużą ilością krwi, powodując defekty kosmetyczne. Bezpośrednią przyczyną jest niewydolność zastawek żylnych i wsteczny przepływ krwi (tzw. refluks).

Żylaki są stosunkowo często w stanie zapalnym (z silnym bólem, zaczerwienieniem i obrzękiem) oraz zmianami, które mogą prowadzić do krwawienia. Ze względu na słabsze zwężenie żylaków krwawienie zwykle samo nie ustaje szybko.

Procedury i zalecenia po operacji żylaków

To, jak wygląda noga po operacji żylaków, czas trwania bólu i co jest zalecane, zależy od zastosowanego leczenia. Typowym zjawiskiem jest obrzęk, łagodny stan zapalny, a także ewentualne siniaki nóg – zwłaszcza po operacji żylaków metodą stripping. Aby zapobiec dalszemu wynaczynieniu krwi i rozszerzaniu się obrzęku, natychmiast po zabiegu należy stosować pończochy uciskowe lub bandaże na nogi. Po operacji żylaków ważne jest, aby unosić kończyny dolne, gdy pacjent leży lub siedzi. Jednocześnie pacjent jest aktywowany tak wcześnie, jak to możliwe, ponieważ praca mięśni kończyn dolnych wspomaga pompowanie krwi do głębokich naczyń żylnych i zapobiega stagnacji. W tym okresie należy również prowadzić profilaktykę przeciwzakrzepową. Środki te mogą pomóc uniknąć powikłań po operacji żylaków.

Operacja żylaków – okres rekonwalescencji (L4)

Podstawowy okres rekonwalescencji i zwolnienia lekarskiego po operacji żylaków może trwać od kilku dni (przy laseroterapii) do kilku tygodni. Pełna rekonstrukcja tkanki trwa 6-12 miesięcy, ale lekarze mogą usunąć ograniczenia w chodzeniu, a nawet bieganiu szybciej. Pacjenci powinni nosić elastyczne pończochy wybrane przez specjalistę. Są lepszym rozwiązaniem niż bandażowanie nóg. Zastosowanie odpowiedniej wielkości pończoch pozwala na dobranie ucisku tak, aby przestrzenie i naczynia podskórne nie były wypełniane, a krew mogła spływać przez naczynia głębokie. Za każdym razem, gdy siła bandaża jest inna, krążenie krwi w kończynie dolnej może się niekorzystnie zmienić. Pacjenci muszą również przestrzegać zaleceń stosowanych w zachowawczym leczeniu żylaków. Możesz również zamówić zwolnienie online.

Zachowawcze metody leczenia żylaków nóg

Lekarze leczą żylaki w pierwszej fazie choroby żylaków zachowawczo. Oznacza to, że zapewniają zalecenia dla pacjentów, w tym regularne chodzenie, siedzenie w pozycji, która nie wywiera nacisku na żyłę, podnoszenie chorej stopy i stosowanie pończoch uciskowych. Obszary kolan i pachwin są ograniczone podczas noszenia ubrań, które utrudniają przepływ krwi. Właściwe procedury ćwiczeń obejmują chodzenie lub inne ćwiczenia mięśni dolnej części nogi. Podczas leżenia lub siedzenia lekko odchyl nogi w górę. Pończochy uciskowe, które zapobiegają rozszerzaniu i uciskowi naczyń żylnych, są odpowiednio stosowane w celu utrzymania obrzęku poza naczyniami żylnymi.



Podobne tematy
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *