Chirurgiczne usuwanie żylaków – co to jest?

Czy żylaki na jądrach są niebezpieczne?

Chirurgiczne usunięcie żylaków jest zwykle wykonywane w trybie jednodniowym. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia lub mogą w nocy opiekować się członkami rodziny. Bardziej skomplikowane operacje wymagają nocy spędzonej w szpitalu. Ważne jest, aby na zabieg zabrać ze sobą wszystkie aktualne leki. Pielęgniarki wypełnią dokumentację pielęgniarską. Ponadto pacjenci powinni mieć przy sobie wszystkie aktualne recepty na leki przeciwbólowe i inne.

Ablacja endotermiczna

Zabieg ten polega na wprowadzeniu cewnika do chorego obszaru. Następnie do żyły przykładany jest laser lub prąd elektryczny. Energia ta powoduje, że białka ściany żyły zmieniają kształt, zamykając żyłę i zapobiegając refluksowi żylnemu. Następnie żyła jest powoli wycofywana, a obszar zostaje obkurczony i wyłączony z krążenia. Zabieg może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym i zwykle odbywa się w warunkach ambulatoryjnych.

Ablacja endotermiczna jest pierwszą metodą leczenia powierzchownego refluksu żylnego. Ablacja nietermiczna ma potencjalne zalety, takie jak mniejsze ryzyko uszkodzenia nerwów. Skleroterapia piankowa pod kontrolą USG (USG-foam sclerotherapy) nie wymaga znieczulenia tumescencyjnego. Do nietermicznych metod ablacji należy mechaniczno-chemiczna ablacja endovenous, która łączy mechaniczne uszkodzenie śródbłonka z zastosowaniem płynnego sklerozantu. Procedura ta nie wymaga zastosowania znieczulenia tumescencyjnego i eliminuje konieczność stosowania pończoch uciskowych.

Wykorzystanie technologii częstotliwości radiowej (RF) ma wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi technikami. Jest to bezpieczna i skuteczna metoda chirurgicznego usuwania żylaków, charakteryzująca się wysokim wskaźnikiem powodzenia. Ponadto wymaga mniejszego znieczulenia miejscowego niż metody termiczne i jest mniej bolesna niż ablacja endotermiczna. Istnieje jednak niewielkie ryzyko rewaskularyzacji po RFA.

Chirurgiczne usuwanie żylaków

Żylaki są częstą dolegliwością wśród kobiet. Te naczynia krwionośne często powodują ból, krwotok i zakrzepicę. Powszechnie stosowaną metodą leczenia tego schorzenia jest chirurgiczne usuwanie żylaków, a większość pacjentów osiąga dobre wyniki. Jednak chirurgiczne usuwanie żył nie zmniejsza szans na nawrót choroby, a po zabiegu mogą pojawić się inne żyły.

Usuwanie żył metodą chirurgiczną polega na wykonaniu kilku małych nacięć na nodze. Cienki drut jest wprowadzany do żyły pachwinowej, a następnie wyprowadzany przez nacięcie w dolnej części nogi. Po zabiegu na nogi zakłada się bandaże i pończochy uciskowe. Podczas zabiegu pacjenci są na ogół przytomni. Zabieg trwa od dwóch do czterech tygodni, a po miesiącu można wrócić do normalnej aktywności. Pacjenci powinni spodziewać się bólu po zabiegu, dlatego przed jego wykonaniem należy skonsultować się z lekarzem.

Ablacja laserowa lub ablacja prądem o częstotliwości radiowej to metody leczenia alternatywne w stosunku do chirurgicznego usuwania żylaków. Endovenous laser ablation to kolejna procedura, która zapewnia dobre wyniki i niewiele efektów ubocznych. Jest ona zwykle wykonywana w gabinecie lekarskim, a odsetek niepowodzeń wynosi mniej niż 5%. Inną procedurą w przypadku dużych żylaków jest flebektomia ambulatoryjna, która polega na wstrzyknięciu środka znieczulenia miejscowego wokół żylaka i wycięciu go za pomocą małych haczyków.

Ablacja endowaskularna

Ablacja endowaskularna jest minimalnie inwazyjną alternatywą dla chirurgicznego usuwania żylaków kończyn dolnych. Zabieg niszczy żylaka, który zapada się i w końcu znika, pozostawiając żyły w pobliżu wolne od problemu. Chociaż widoczne żylaki są powierzchowne i nie pomagają w przenoszeniu krwi do serca, ich zniszczenie może mieć niekorzystny wpływ na układ krążenia.

Przed wyborem ablacji endowaskularnej jako metody chirurgicznego usuwania żylaków należy zrozumieć, jak działa ta procedura. Zabieg polega na wykorzystaniu lasera, pary wodnej lub częstotliwości radiowej do zniszczenia żylaków. Ponieważ zabieg usuwa tkankę żylną, nie ma przestojów, a pacjenci mogą wrócić do normalnego życia natychmiast po zabiegu.

Ablacja Endovenous może być wykonywana zarówno na zdrowych, jak i chorych żyłach. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Do identyfikacji żył, które mają zostać poddane ablacji, wykorzystuje się ultradźwięki. Zazwyczaj zabieg wykonywany jest poniżej kolana, choć czasami można go przeprowadzić w obrębie kostki. Po badaniu ultrasonograficznym do żyły wstrzykuje się wodę z solą fizjologiczną i środek znieczulający. Następnie przez żyłę wprowadza się cewnik. Procedura jest zwykle wykonywana w ciągu około godziny. Procedura nie wymaga zakładania szwów.

Obecnie zabieg może być wykonywany zarówno na lewej, jak i na prawej nodze. Procedura polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia na nodze. Włókno lasera jest następnie wprowadzane do żyły odpiszczelowej. Światło lasera jest pochłaniane przez ścianę żyły, powodując jej bliznowacenie. Po zabiegu pacjent jest zwykle umieszczany w wężu uciskowym lub bandażu.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *