Niepłodność a żylaki powrózka nasiennego – objawy, przyczyny i leczenie żylaków powrózka nasiennego

Niepłodność a żylaki powrózka nasiennego - objawy, przyczyny i leczenie żylaków powrózka nasiennego

Niepłodność jest jednym z potencjalnych powikłań varicocele – zablokowania większych żył w brzuchu i mosznie. W tym artykule omówiono objawy, przyczyny i możliwości leczenia żylaków powrózka nasiennego. Stan ten jest spowodowany ciągłym gromadzeniem się płynu wokół jądra i może powodować ból w mosznie. Dobra wiadomość jest taka, że można go leczyć!

Varicocele przyczyną bólu moszny

Etiologia bólu moszny nie jest w pełni poznana, ale zaproponowano różne mechanizmy. Ucisk pobliskich włókien nerwowych przez poszerzony kompleks żylny, podwyższona temperatura moszny i stres oksydacyjny w miąższu jądra mogą przyczyniać się do powstawania tego bolesnego stanu. Częstość występowania przewlekłego bólu moszny spowodowanego żylakami nie jest znana, ale szacuje się, że schorzenie to jest przyczyną ponad 100 000 wizyt u lekarza w Stanach Zjednoczonych każdego roku.

Chociaż żylakom nie można zapobiec, istnieje sposób ich leczenia. W niektórych przypadkach żylaki powrózka nasiennego mogą być naprawione chirurgicznie. Zabieg ten polega na wykonaniu 1-calowego nacięcia w mosznie. Lekarz użyje mikroskopu i szkieł powiększających, aby obejrzeć zmienioną chorobowo żyłę. Podczas zabiegu pacjentowi może być podane znieczulenie miejscowe lub ogólne. Okres rekonwalescencji wynosi zwykle dwa tygodnie.

Może powodować niepłodność

Jeśli żyły moszny są powiększone, może wystąpić niepłodność u mężczyzn. Stan ten wpływa na przepływ krwi do i z moszny i uniemożliwia wypływ plemników. Jeśli zastawki żylne w mosznie nie działają prawidłowo, dochodzi do gromadzenia się krwi. Może to powodować szereg problemów, w tym zwiększone ciśnienie krwi i narażenie na działanie toksyn. Żylaki nie są wprawdzie przyczyną niepłodności u mężczyzn, ale mogą ją powodować.

Objawy żylaków powrózka nasiennego obejmują uczucie ciężkości i ból w mosznie. Mogą one być ostre lub tępe i nasilają się przy wysiłku fizycznym lub długotrwałym staniu. Objawy żylaków powrózka nasiennego mogą być różne, ale zazwyczaj można je samodzielnie rozpoznać. Jeśli są duże, można je zobaczyć podczas badania lekarskiego. Jeśli jednak są małe, do ich zdiagnozowania często wystarcza badanie ultrasonograficzne.

Powoduje zablokowanie większych żył w brzuchu

Radiolog interwencyjny może wykonać embolizację żylaków za pomocą cienkiego, sterylnego cewnika przez niewielkie nacięcie w pachwinie. Do żyły wstrzykiwany jest barwnik kontrastowy, który ułatwia radiologowi uwidocznienie schorzenia. Gdy radiolog odwzoruje żyłę, umieści w niej spirale lub inne przedmioty w celu zmniejszenia lub zablokowania żylaka i przekierowania przepływu krwi do zdrowych dróg.

Żyły jądra wchodzą do jamy brzusznej przez pierścień pachwinowy głęboki. Biegną w górę przez nasieniowody i najądrza, a następnie łączą się w jedną żyłę. Żyła ta odprowadza krew z powrotem do serca. Żyła główna jądra jest odgałęzieniem tej żyły. Splot pampiniformalny składa się z kilku żył odprowadzających krew z jądra.

Możliwości leczenia

Jedną z pierwszych rzeczy, jaką powinien zrobić pacjent po stwierdzeniu, że jego żylaki powodują ból, jest konsultacja z lekarzem. Jeśli żylaki nie są bolesne, można je zdiagnozować podczas rutynowego badania lekarskiego, w trakcie bardziej zaawansowanej procedury diagnostycznej płodności lub po urazie pachwiny czy narządów płciowych. Jeśli żylaki powodują ból, opcje leczenia powinny obejmować leki, które mogą wyeliminować żylaki.

Operacja żylaków powrózka nasiennego, zwana niekiedy mikrochirurgiczną warikocelektomią, polega na zamknięciu żyły, której dotyczy problem. Zabieg ten jest zwykle wykonywany przez urologa i wymaga znieczulenia ogólnego. Chirurgiczna naprawa żylaków wymaga dwu- lub trzytygodniowego okresu rekonwalescencji i wiąże się z większym odsetkiem powikłań niż inne metody. Na szczęście istnieją inne możliwości leczenia dla mężczyzn, w tym ultradźwięki, zastrzyki i leki stosowane miejscowo.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *