Walka z przebarwieniami na skórze. Co stosować?

Wśród najczęstszych przyczyn powstawania przebarwień na skórze wylicza się zaburzenia hormonalne, nadmierną ekspozycję na słońce, przebyte choroby skóry jak trądzik czy łuszczyca. Istnieje jednak kilka sposobów radzenia sobie z problemem. Poznaj je!

 

W walce z przebarwieniami pomogą preparaty o działaniu wybielającym – to jedna z częściej stosowanych metod. Większość z nich zawiera składnik aktywny w postaci kwasu azelainowego lub kojowego, witaminę C, a także niacynamid. Proces usuwania brzydkich plam przebiega w kilku etapach – złuszczanie, działanie na głębsze warstwy skóry i ochrona przed promieniowaniem słonecznym. Przy zaawansowanym problemie warto skorzystać ze specjalistycznych zabiegów.

Preparaty na przebarwienia – które wybrać?

Skuteczne kremy wybielające muszą zawierać składniki aktywne, które złuszczają naskórek i wybielają plamy. Do najbardziej znanych substancji radzących sobie z nieestetycznymi przebarwieniami zaliczane jest:

    • kwas azelainowy, działający przeciwzapalnie, bakteriobójczo, antyoksydacyjnie, złuszczająco; hamuje wydzielanie enzymu tyrozynazy odpowiedzialnego za powstawanie przebarwień;
    • kwas glikolowy złuszcza naskórek, oczyszcza, nawilża i przyspiesza regenerację skóry;
    • kwas fitowy złuszcza naskórek, rozjaśnia, neutralizuje wolne rodniki, reguluje proces wydzielania sebum, nawilża;
    • kwas kojowy działa przeciwutleniająco, przeciwgrzybicznie, antybakteryjnie, rozjaśniająco;
  • witamina C, czyli kwas askorbinowy rozjaśnia cerę, wyrównuje koloryt, działa antyoksydacyjnie;
  • niacynamid neutralizuje wolne rodniki, działa antybakteryjnie, łagodzi podrażnienia, ujednolica koloryt skóry, rozjaśnia przebarwienia.

 

Witamina C, kwas fitowy, kojowy, niacynamid – jak stosować preparaty z tymi składnikami? Wiele z nich ma postać kremów, które powinny być aplikowane miejscowo, inne produkowane są w formie serum. Niacynamid znajdziesz w preparatach do oczyszczania, tonizowania i nawilżania.

 

Typowe kremy wybielające zaleca się stosować miejscowo, produkty te rozjaśniają blokując melanocyty odpowiedzialne za pigmentację skóry. Trzeba pamiętać, aby kosmetyków tego rodzaju używać maksymalnie 2-3 miesiące – dzięki temu specyfiki usuną przebarwienia, ale nie uszkodzą skóry. Jednocześnie konieczne jest stosowanie kremów z filtrem, które ochronią przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.

Skąd biorą się przebarwienia na skórze?

Przebarwienia na skórze mogą mieć różny charakter – plamy bywają białe, brązowe, czerwone, a nawet żółte. Ich wygląd uzależniony jest od przyczyny powstania przebarwień. Za nieestetyczne zmiany odpowiadają przede wszystkim:

  • zaburzenia hormonalne;
  • poparzenia słoneczne;
  • przyjmowanie niektórych leków – antykoncepcyjnych, przeciwdepresyjnych, przeciwpadaczkowych, antyarytmicznych;
  • choroby autoimmunologiczne, grzybicze, alergiczne;
  • przebyty trądzik, łuszczyca;
  • problemy z wątrobą lub tarczycą;
  • stosowanie leków lub kosmetyków fotouczulających.

 

W przypadku choroby, która powoduje powstawanie przebarwień najważniejsze jest zastosowanie celowanego leczenia. To pierwszy krok do pozbycia się brzydkich zmian. Stosowanie kosmetyków wybielających powinno być uzupełnieniem właściwej kuracji. 

 

Przebarwienia na skórze mogą mieć różne przyczyny, niestety zazwyczaj stanowią niemały defekt kosmetyczny. Stosowanie odpowiednich kosmetyków, terapii dermatologicznej oraz korzystanie z profesjonalnych zabiegów wybielających pozwala usunąć całkowicie plamy lub znacznie je zminimalizować. Istotna jest profilaktyka, czyli stosowanie na co dzień kremów z filtrem UV.

 

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *