Bezdech senny i wpływ na chrapanie – czy ma wpływ?

Chrapanie u dziecka po usunięciu trzeciego tonika - jak sobie radzić?

Jeśli cierpisz na bezdech senny, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy częstotliwość Twojego chrapania ma związek z zaburzeniami snu. Istnieje jednak niewiele badań na temat tej korelacji. W tym artykule opowiemy o przyczynach bezdechu sennego i o tym, jak palenie papierosów może wpływać na Twoje chrapanie. Dowiesz się również o możliwościach leczenia bezdechu sennego.

Objawy bezdechu sennego

Bezdech senny to poważny stan, który zakłóca normalne funkcjonowanie układu oddechowego. Występuje, gdy mózg nie wysyła odpowiednich sygnałów do mięśni oddechowych. Osoby cierpiące na to schorzenie często doświadczają porannego braku tchu oraz mają trudności z zasypianiem i utrzymaniem snu. Niektórzy ludzie są bardziej podatni na ten stan niż inni. Na przykład, otyłość znacznie zwiększa ryzyko rozwoju tego zaburzenia. Innym czynnikiem ryzyka jest grubsza szyja, która może powodować zwężenie dróg oddechowych.

Obturacyjny bezdech senny jest najczęściej występującym typem. W tym przypadku tkanki miękkie znajdujące się w tylnej części gardła zapadają się i blokują drogi oddechowe. W takiej sytuacji przepona musi pracować ciężej niż zwykle, aby utrzymać drożność dróg oddechowych. W rezultacie osoba cierpiąca na OSA zaczyna intensywnie chrapać krótko po zaśnięciu. Chrapanie często staje się głośniejsze i częstsze w ciągu nocy, na przemian z długimi okresami ciszy. Ponieważ bezdech senny zmniejsza ilość tlenu dostarczanego do serca i innych ważnych organów, ma negatywny wpływ na zdrowie danej osoby i może nawet prowadzić do zaburzeń poznawczych.

Chociaż chrapanie nie zawsze sygnalizuje stan chorobowy, ważne jest, aby odwiedzić lekarza, jeśli zauważysz znaczne nasilenie chrapania. Oprócz zakłócania Twojego snu, chrapanie zakłóca również sen innych osób.

Przyczyny bezdechu sennego

Bezdech senny to potencjalnie poważny stan, który powoduje przerwy w oddychaniu podczas snu. Niektórzy cierpiący doświadczają 20 lub 30 bezdechów na godzinę. W tym czasie płuca nie otrzymują tlenu, który jest im potrzebny do zachowania zdrowia. Może to prowadzić do problemów z sercem i wysokiego ciśnienia krwi. Może to również wpływać na jakość snu danej osoby, prowadząc do senności w ciągu dnia.

Leczenie bezdechu sennego może obejmować zmiany stylu życia oraz leki. W ciężkich przypadkach konieczna może być interwencja chirurgiczna. Ponadto w celu złagodzenia objawów można stosować urządzenia do ciągłego dodatniego ciśnienia powietrza (CPAP) lub aparaty doustne. W celu ustalenia dokładnej przyczyny dolegliwości i określenia odpowiedniego sposobu leczenia można przeprowadzić badanie snu.

Obturacyjny bezdech senny może być również czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju innych problemów zdrowotnych, w tym niewydolności serca i arytmii. Dzieje się tak dlatego, że brak tlenu podczas snu może prowadzić do podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi i wzrostu markerów stanu zapalnego.

Wpływ palenia na chrapanie

Jak wynika z nowego badania, palenie ma związek z chrapaniem u dzieci i dorosłych. Jest to największe badanie tego typu i jako pierwsze wykazało związek między biernym paleniem a chrapaniem u dzieci. Badacze stwierdzili również, że mieszkanie w pobliżu palacza może zwiększać ryzyko chrapania.

Palenie podrażnia tkanki górnych dróg oddechowych, powodując ograniczenie przepływu powietrza. Aby to zrekompensować, produkowany jest dodatkowy śluz. W rezultacie dochodzi do zwężenia dróg oddechowych, co powoduje drgania będące przyczyną chrapania. Palenie skraca również sen o około jedną minutę. Zaburza też cykl snu, zwiększając szanse na krótkie nocne przebudzenia.

Palenie zostało również powiązane z bezdechem sennym. Palacze mają tendencję do chrapania bardziej niż osoby niepalące, a chrapanie jest również głośniejsze. Trwają badania mające na celu zrozumienie, czy palenie powoduje bezdech senny.

Opcje leczenia

Chrapanie spowodowane przez bezdech senny może być rozwiązane na wiele sposobów. Opcje leczenia obejmują aparaty CPAP (ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych), aparaty ustne i zmianę stylu życia. W niektórych przypadkach konieczny może być zabieg chirurgiczny. Opcje leczenia bezdechu sennego różnią się w zależności od osoby.

Jedna z opcji leczenia polega na usunięciu dotkniętej tkanki, zwanej języczkiem, w celu udrożnienia dróg oddechowych. Inne zabiegi obejmują septoplastykę i usunięcie polipów, które są wykonywane w znieczuleniu ogólnym. Chirurgia nosa jest kolejną opcją i może zmniejszyć chrapanie poprzez usztywnienie podniebienia miękkiego. Niektórzy pacjenci mogą również skorzystać z tonsillektomii, która usuwa powiększone migdałki. Inne opcje leczenia obejmują stosowanie aparatów ustnych i terapii pozycyjnej.

Jeśli masz partnera, który chrapie, ważne jest, aby szukać pomocy. Badania wykazały, że 45% dorosłych chrapie przynajmniej raz. Dwadzieścia procent chrapie prawie cały czas. Chrapanie może powodować trudności w oddychaniu i może prowadzić do poważnych komplikacji, dlatego ważne jest, by szukać pomocy medycznej w tej sprawie.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *