Czy chirurgiczne usuwanie żylaków jest bezpieczne?

Czy chirurgiczne usuwanie żylaków jest bezpieczne?

Jeśli zastanawiasz się, czy zabieg chirurgiczny jest dla Ciebie bezpieczny, rozważ następujące procedury: Endovenous ablation, Transilluminated powered phlebectomy i ambulatoryjna flebektomia. Zabiegi te usuwają żyły skórne z organizmu i przywracają przepływ krwi do serca. Następnie krew powraca do serca przez żyły głębokie. Chirurgiczne usunięcie tych żył skórnych może być niebezpieczne.

Ablacja endowaskularna

Ablacja endowaskularna to małoinwazyjna procedura, która niszczy daną żyłę. Zniszczona żyła zapada się, umożliwiając przepływ krwi przez inne, pobliskie żyły. O ile widoczne żylaki nie mają kluczowego znaczenia dla przepływu krwi w sercu, o tyle zniszczone żyły mogą być szkodliwe dla układu krążenia. Ablacja Endovenous jest bezpiecznym i skutecznym sposobem leczenia żylaków.

Zabieg może być wykonywany przez specjalistę w dziedzinie chirurgii naczyniowej – sekcja ta jest udostępniona przez redaktora portalu zrobtoznami.pl. Procedura jest wykonywana przy użyciu lasera, częstotliwości radiowej lub ablacji endotermicznej w celu zamknięcia zmienionych chorobowo żył. Wymaga niewielkiego nacięcia w celu uzyskania dostępu do zmienionej chorobowo żyły. Pacjenci mogą powrócić do normalnej aktywności w ciągu kilku tygodni. Chociaż zabieg jest zasadniczo bezpieczny, pacjenci powinni unikać długotrwałego siedzenia i podróżowania samolotem. Dłuższy pobyt w łóżku zwiększa ryzyko powikłań, które są rzadkie, ale mogą wystąpić po zabiegu.

Flebektomia przezcewkowa

Flebektomia przezcewkowa jest zwykle wykonywana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, a pacjenci mogą zwykle powrócić do codziennych czynności zaraz po zabiegu. Po zabiegu spodziewane jest pewne zasinienie, a pacjenci powinni robić okresowe przerwy na chodzenie i unoszenie nóg powyżej serca przez 15 minut dwa razy dziennie. Procedura ta jest na ogół objęta ubezpieczeniem, ale przed jej wykonaniem zaleca się skontaktowanie z ubezpieczycielem.

Mimo że technika flebologii przezskórnej jest bezpieczniejsza niż standardowa flebektomia ambulatoryjna, nadal istnieje ryzyko i powikłania. Chociaż liczbę nacięć można zmniejszyć dzięki doświadczeniu, możliwe jest uszkodzenie otaczającego tłuszczu podskórnego lub nerwów. Powikłania mogą obejmować krwiaki lub zasinienia. Pacjenci mogą również odczuwać znieczulenie.

Flebektomia ambulatoryjna

Flebektomia ambulatoryjna to zabieg chirurgiczny stosowany do usuwania żylaków nóg i ud. Może być również stosowana w połączeniu z innymi procedurami usuwania żył, w tym z laseroterapią endovenous lub skleroterapią. Chociaż flebektomia jest ogólnie uważana za zabieg bezpieczny, mogą wystąpić przejściowe objawy. Niektórzy pacjenci odczuwają niewielki ból lub obrzęk wokół miejsca wstrzyknięcia. Jeśli obrzęk utrzymuje się dłużej niż kilka dni, może to oznaczać zakażenie i powinno być leczone przez lekarza.

Procedura jest stosunkowo prosta i może być przeprowadzona w klinice lub szpitalu. Lekarz najpierw wstrzyknie miejscowy środek znieczulający i oczyści skórę nad zmienionym chorobowo obszarem. Następnie zostaną wykonane małe nacięcia w celu prześledzenia przebiegu żyły. Następnie chirurg użyje narzędzia w kształcie haczyka, aby usunąć żylaka. Cała procedura może trwać od trzydziestu minut do godziny.

Podwiązanie i usunięcie żyły

Przed poddaniem się zabiegowi podwiązania i usunięcia żyły pacjent powinien wiedzieć, czego może się spodziewać po zabiegu. Zabieg będzie wiązał się z pewnym dyskomfortem, ale ból jest zazwyczaj do opanowania dzięki dostępnym bez recepty środkom przeciwbólowym. Nacięcia na nodze i w pachwinie zostaną znieczulone środkiem znieczulającym. Po trzech tygodniach chirurg zdejmie pończochy uciskowe, a do żyły w nadgarstku zostanie podłączona kroplówka, która będzie dostarczać płyny.

Podwiązanie i usunięcie żyły to dwie powszechnie stosowane procedury usuwania żył. Procedura ta polega na wykonaniu kilku małych nacięć wzdłuż chorej żyły. Następnie za pomocą cienkiego haczyka żyła jest wyciągana z nacięć. Po zabiegu nacięcia są zszywane i bandażowane. W niektórych przypadkach chirurg może być zmuszony do wykonania dodatkowych nacięć w celu usunięcia dodatkowych żylaków. Takie dodatkowe nacięcia nazywane są flebektomią lub mikroflebektomią. Obie procedury są bezpieczne i skuteczne w usuwaniu żylaków.

Endoskopowa operacja żył

Istnieje kilka różnych opcji usuwania żylaków. Procedury chirurgiczne obejmują usuwanie żylaków metodą strippingu i operacje endoskopowe. Metody chirurgiczne różnią się pod względem bezpieczeństwa. Zabiegi endoskopowe są uważane za bezpieczne i mogą być wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Flebektomia ambulatoryjna to małoinwazyjna procedura, która pozwala lekarzowi usunąć większość dużych żylaków. Jeśli żyła nie powoduje owrzodzenia, lepszym rozwiązaniem może być usunięcie żylaków metodą strippingu. Pacjenci zwykle wracają do normalnego trybu życia w ciągu kilku tygodni.

Inną opcją jest endoskopowa operacja żył perforatorów, która wymaga wykonania niewielkiego nacięcia na nodze. Ta minimalnie inwazyjna metoda zmniejsza ryzyko wystąpienia ambulatoryjnego nadciśnienia żylnego i może pomóc pacjentom z zaawansowaną przewlekłą niewydolnością żylną. Choć nie jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich pacjentów, może zmniejszyć ryzyko powikłań i poprawić ogólną jakość życia.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *