Usuwanie żylaków za pomocą fal radiowych

Jaki jest sens usuwania żylaków powrózka nasiennego?

Specjalista medyczny może usunąć żylaki za pomocą fal radiowych, co jest procedurą małoinwazyjną. Proces ten wykorzystuje energię elektryczną do podgrzewania naczyń krwionośnych i jest stosowany zarówno w celach kosmetycznych, jak i terapeutycznych. Ablacja endowaskularna jest mniej inwazyjna niż konwencjonalny zabieg chirurgiczny i praktycznie nie pozostawia blizn. Oto kilka rzeczy, o których warto wiedzieć przed poddaniem się zabiegowi. Mamy nadzieję, że dzięki temu będziesz w stanie podjąć świadomą decyzję, która procedura jest dla Ciebie odpowiednia.

Ablacja radiacyjna

Zabieg polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia skóry, przez które wprowadza się cewnik. Przez cewnik zostanie wprowadzony światłowód lub elektroda. Następnie lekarz ostrożnie pociągnie cewnik do tyłu, aż do odsłonięcia końcówki światłowodu lub elektrody. Wokół nieprawidłowej żyły wstrzykiwany jest środek znieczulenia miejscowego pod kontrolą ultrasonograficzną. Elektroda o częstotliwości radiowej jest następnie wprowadzana przez cewnik do leczonego obszaru. Po umieszczeniu w żyle energia o częstotliwości radiowej jest aplikowana do tego obszaru. Procedura ta jest zwykle wykonywana w jednej sesji i nie wymaga pobytu w szpitalu.

Po zabiegu pacjenci mogą powrócić do normalnej aktywności. Pończochy uciskowe są noszone w celu zmniejszenia siniaków i tkliwości. Po zabiegu na nogę zwykle zakładana jest pończocha uciskowa i bandaż na nogę w celu zmniejszenia bólu po zabiegu. W zależności od stopnia zaawansowania żylaków może zaistnieć potrzeba wykonania dodatkowych zabiegów. Po zabiegu u pacjenta może wystąpić obrzęk i zasinienie.

Endovenous thermal ablation

Ryzyko związane z endovenous thermal ablation w celu usunięcia zmienionych żył za pomocą fal radiowych jest minimalne. Zabieg jest wykonywany przy użyciu fal radiowych o wysokiej częstotliwości do niszczenia nieprawidłowych żył. W nielicznych przypadkach może to spowodować zakrzepicę żył głębokich. Zabieg może również spowodować uszkodzenie czuciowych żył powierzchniowych. Na szczęście, problemy te są przejściowe i powracają do normy w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Jednak przed przystąpieniem do endowaskularnej ablacji termicznej należy koniecznie wyczerpać wszystkie inne możliwości.

Chociaż ryzyko związane z endowaskularną ablacją termiczną (EVLA) jest minimalne, należy pamiętać, że jest to procedura inwazyjna i może wystąpić większa liczba powikłań. Endovenous thermal ablation for removal of varicose veins with radio waves carries risks, including a risk of infection.

Wskaźnik udanych zamknięć

Ablacja endowaskularna jest najczęściej stosowaną metodą leczenia żylaków. Istnieją dwie główne metody: ablacja prądem o częstotliwości radiowej i endoluminalna ablacja termiczna. Endoluminalna ablacja termiczna polega na podgrzaniu żyły i doprowadzeniu do jej zamknięcia, co powoduje zakrzepową niedrożność. Prowadzone są również badania nad nową techniką, zwaną endovenous steam ablation. W niniejszym artykule dokonano przeglądu obecnie stosowanych technik oraz omówiono ryzyko i korzyści związane z każdą z nich.

Procedura polega na wprowadzeniu włókna RFA przez niewielkie nacięcie. Włókno ma unikalną konstrukcję i aktywną końcówkę, która uwalnia energię przez ścianę żyły. Każdy segment o długości 7 cm jest podgrzewany przez 20 do 40 sekund. Energia wytwarzana przez falę o częstotliwości radiowej powoduje reakcję termiczną w ścianie żyły, co prowadzi do zapadnięcia się chorej żyły i stwardnienia zdrowych żył.

Powikłania

W ablacji prądem o częstotliwości radiowej chirurg wykorzystuje fale radiowe do zamknięcia żyły. Energia fal radiowych powoduje uszkodzenie ściany żyły i wytworzenie tkanki bliznowatej, która zamyka żylaka. Zabieg jest mało inwazyjny i wiąże się z niewielkim ryzykiem. Po konsultacji pacjenci mogą zdecydować się na ablację prądem o częstotliwości radiowej, jeśli mają kilka dużych żylaków. Chociaż zabieg ten nie jest pozbawiony powikłań, stanowi on doskonałą alternatywę dla usuwania żylaków.

Flebektomia to najczęstsza procedura usuwania żylaków. W procedurze tej wykorzystuje się niewielkie nacięcia lub nakłucia skóry w pobliżu żylaka. Nacięcia są tak małe, że nie jest konieczne zakładanie szwów. Większość pacjentów wraca do zdrowia w ciągu dwóch do trzech dni. Podczas zabiegu pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe w celu znieczulenia dotkniętego obszaru.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *