Chrapanie u dziecka po usunięciu trzeciego tonika – jak sobie radzić?

Chrapanie u dziecka po usunięciu trzeciego tonika - jak sobie radzić?

Jeśli Twoje dziecko miało usunięty trzeci migdałek, najprawdopodobniej będzie miało skłonność do chrapania. Jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko ma problem z chrapaniem, ważne jest, aby wiedzieć, czego się spodziewać. Oto kilka oznak i objawów oraz kilka wskazówek, jak radzić sobie z chrapaniem u dziecka.

Symptomy

Chrapanie u dzieci jest często spowodowane powiększonymi migdałkami i migdałkami. Usunięcie tych tkanek jest powszechnym sposobem leczenia chrapania i innych problemów z oddychaniem. Zabieg jest szybki i stosunkowo bezbolesny, może również leczyć bezdech senny. Dzieci, u których występuje bezdech senny, są narażone na ryzyko wystąpienia problemów behawioralnych w wyniku przerwania oddychania. Chociaż dzieci mogą czasami wyrosnąć z chrapania wraz z wiekiem, lepiej jest być świadomym konsekwencji bezdechu sennego.

Dzieci mogą mieć nawracające infekcje zapalenia migdałków, które są spowodowane przez wirusy, bakterie lub paciorkowca A. Spuchnięty migdałek może sprawić, że układ odpornościowy organizmu będzie mniej skuteczny. Dlatego usunięcie migdałków może pomóc w zapobieganiu bezdechom sennym i anginie.

Podczas gdy lekkie chrapanie u dzieci zwykle ustępuje samoistnie, bardziej uporczywe chrapanie może wskazywać na zaburzenia oddychania podczas snu. Lekarz może sprawdzić, czy nie ma czynników sprzyjających temu zjawisku i przepisać steroidowy spray do nosa. Jeśli jednak chrapanie nie ustępuje, lekarz może zalecić adenoidektomię, która polega na usunięciu tkanki migdałka.

Chrapanie u dzieci jest powszechne i może być oznaką innych schorzeń. Chrapanie u dzieci może być spowodowane bezdechem sennym lub obturacyjnym bezdechem sennym. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, możesz skonsultować się z pediatrą, aby dowiedzieć się, czy Twoje dziecko ma zaburzenia snu. Możesz również poprosić pediatrę o wykonanie badania snu w celu ustalenia, czy Twoje dziecko ma bezdech senny.

Niektóre przypadki chrapania u dzieci mogą być spowodowane odchyloną przegrodą, powiększonymi turbinami lub blokadami nosa. Niektóre dzieci mogą mieć również alergie, które mogą blokować drogi oddechowe i powodować chrapanie.

Rodzice, których dzieci chrapią, powinni szukać konsultacji u pediatry, lekarza zajmującego się snem lub lekarza zajmującego się uszami, nosem i gardłem. Lekarz laryngolog nie powinien zalecać operacji przed dokładnym badaniem. Badanie powinno obejmować testy alergiczne i badanie snu, które rejestruje oddech dziecka podczas snu. Obecnie wiele dzieci poddaje się operacji bez obiektywnych badań. Ostatecznie wyniki tego badania mogą pomóc wyjaśnić, jakie leczenie jest najlepsze dla Twojego dziecka.

W ciężkich przypadkach spuchnięte migdałki mogą zakłócać normalną wymianę tlenu i dwutlenku węgla w płucach, powodując chrapanie i inne problemy ze snem. Jeśli problem jest wystarczająco poważny, należy skonsultować się z pediatrą lub zadzwonić pod numer 911.

Przyczyny

Powiększone migdałki i migdałki u dziecka mogą powodować chrapanie. Stan ten nie jest jednak groźny i z czasem może się poprawić. Jeśli powiększone migdałki i migdałki powodują problemy z oddychaniem, ich usunięcie może poprawić oddychanie i rozwiązać problem chrapania. Oprócz poprawy jakości snu, usunięcie tych części gardła może również poprawić stan zdrowia dziecka.

Inną częstą przyczyną chrapania u dzieci jest zatkany nos. Kiedy nos jest pełny, zwęża drogi oddechowe i blokuje je. Jeśli jednak ten objaw się utrzymuje, może to być oznaką poważniejszego problemu. Chrapanie u dzieci może również wskazywać na zaburzenie snu zwane bezdechem sennym, który występuje, gdy podniebienie miękkie i języczek rozluźniają się podczas snu i ograniczają przepływ powietrza.

W rzadkich przypadkach dziecko może wymagać tonsillektomii lub adenoidektomii. Zabieg ten może zapobiec bezdechowi sennemu u dzieci. Może również zmniejszyć ryzyko nawrotu anginy, częstej dolegliwości u dzieci.

Chrapanie u dzieci może być również spowodowane przez alergie lub astmę. Warunki te powodują stan zapalny w nosie i gardle, który może utrudniać normalne oddychanie. Astma może również powodować odchyloną przegrodę, co prowadzi do oddychania przez usta. Narażenie na środowiskowy dym tytoniowy jest również czynnikiem ryzyka chrapania w dzieciństwie.

Inne warunki mogą spowodować, że dziecko będzie chrapać nawet po tonsillektomii. Chociaż operacja jest dobrą opcją leczenia, chrapanie może nadal występować u dzieci z innymi schorzeniami, takimi jak bezdech senny lub zamknięcie gardła.

Jeśli po zabiegu chirurgicznym dziecko nadal chrapie, zalecana jest dokładna ocena. Chrapanie może być objawem poważniejszego schorzenia, takiego jak obturacyjny bezdech senny, który charakteryzuje się powtarzalnym zatrzymywaniem oddechu setki razy w ciągu nocy. Na szczęście większość dzieci, które chrapią po operacji, wraca do swoich starych spokojnych nawyków.

Chrapanie jest poważnym schorzeniem, które może powodować długotrwałe konsekwencje. Często spuchnięte migdałki utrudniają dziecku oddychanie, co może mieć wpływ na naukę, zachowanie i wzrost.

Leczenie

Jasna diagnoza i opcje leczenia chrapania u małego dziecka są niezbędne do zarządzania stanem. Większość dzieci doświadcza problemu umiarkowanego lub głośnego chrapania, ale ciężkie przypadki mogą sygnalizować poważniejsze zaburzenia snu, zwane obturacyjnym bezdechem sennym (OSA). Obturacyjny bezdech senny może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym słabego wzrostu, zaburzeń funkcji poznawczych i behawioralnych oraz chorób układu krążenia. Dodatkowo może również prowadzić do obniżonej samooceny, obniżonych umiejętności społecznych, a nawet niższej jakości życia. Jednak w niektórych przypadkach schorzenie to może być leczone chirurgicznie.

Chrapanie u dziecka może być spowodowane wieloma czynnikami. U większości dzieci chrapanie występuje z przerwami, które ustępują samoistnie. Jeśli jednak chrapanie jest nawykowe, lekarze mogą być zmuszeni do przeprowadzenia badania snu, aby ustalić, czy przyczyną chrapania nie jest coś innego.

Podstawową przyczyną chrapania jest zatkany nos, który zwęża nozdrza i powoduje chrapanie u dziecka. W cięższych przypadkach niedrożność może być trwała, powodując zablokowanie dróg oddechowych. Inne możliwe przyczyny chrapania u dziecka to bezdech senny, stan, w którym gardło rozluźnia się podczas snu i blokuje przepływ powietrza.

Chociaż operacja migdałków jest najskuteczniejszym sposobem rozwiązania problemu chrapania u dzieci, wiąże się z wieloma zagrożeniami. Może spowodować obrzęk gardła i utratę krwi, a dzieci często połykają krew niezauważenie. Jeśli krwawienie trwa przez kilka dni, dziecko może zacząć wymiotować krwią lub doświadczać trudności w połykaniu.

Leczenie chrapania u dziecka po usunięciu trzeciego migdałka: Usunięcie migdałków może poprawić oddychanie i zmniejszyć chrapanie. Operacja może również skorygować powiększone migdałki, które mogą być przyczyną częstych infekcji ucha środkowego i gromadzenia się w nim płynu.

Spożywanie pokarmów po tonsillektomii

Chirurg może zalecić spożywanie miękkich pokarmów lub płynów przez kilka pierwszych dni po operacji. Gardło będzie bolało przez tydzień lub dwa, a niektóre dzieci mogą odmówić spożywania niektórych pokarmów. Ból ten będzie jednak ustępował. Można podać dziecku paracetamol pół godziny przed posiłkiem.

Miękkie, zimne pokarmy ukoją ból gardła Twojego dziecka. Pomocne w tym czasie mogą być lizaki lub lody. Ważne jest również, aby pozostać nawodnionym poprzez picie dużej ilości płynów w ciągu dnia. Jeśli zauważysz oznaki odwodnienia, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Dzieci, które przeszły tonsillektomię, mogą zazwyczaj wznowić jedzenie i picie, gdy tylko poczują się dobrze. Pełne wyzdrowienie może potrwać kilka dni, ale cierpliwość i troska o dziecko sprawią, że proces ten przebiegnie znacznie szybciej. Tak długo, jak dziecko może się regularnie budzić, powinno być w stanie jeść stałe pokarmy i pić.

Jeśli Twoje dziecko cierpi na chrapanie z powodu powiększonych migdałków, może skorzystać z zabiegu tonsillektomii, aby poprawić oddychanie i sen. Duże migdałki mogą być również przyczyną powstawania ucha kleistego. Lepka substancja, która zbiera się w uchu środkowym, może je zablokować, co będzie zaburzać słuch dziecka.

Istnieje wiele różnych rodzajów operacji tonsillektomii. Jeden typ polega na całkowitym usunięciu obu migdałków. Zabieg ten jest często wykonywany w znieczuleniu ogólnym i może trwać zaledwie 20 minut. Zazwyczaj usuwany jest cały migdałek, ale u niektórych pacjentów istnieje możliwość wykonania tonsillektomii częściowej.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *