Dziecko chrapie przez zatkany nos – jak diagnozować?

Dziecko chrapie przez zatkany nos - jak diagnozować?

Chrapanie może wystąpić w wyniku kilku różnych przyczyn, w tym Deviated septum, obturacyjny bezdech senny lub leki, które wywołują zablokowany nos. Jeśli Twoje dziecko ma problemy ze snem, powinno skonsultować się ze specjalistą pediatrą.

obturacyjny bezdech senny

Jeśli Twoje dziecko chrapie przez nos, może mieć zablokowane drogi oddechowe. Może to powodować wielokrotne budzenie się dziecka w nocy. Może to mieć poważne konsekwencje dla rozwoju dziecka, jego zachowania i wyników w szkole. Aby dowiedzieć się, czy dziecko cierpi na tę przypadłość, należy skonsultować się z lekarzem.

Lekarz będzie chciał najpierw ocenić sposób oddychania dziecka. Przeprowadzi również badanie przedmiotowe. Jeśli objawy nie ustąpią, może skierować Cię do specjalisty ds. snu – sekcja ta została zaczerpnięta od specjalistów strony beautyqueen.com.pl. W niektórych przypadkach dziecko może nie potrzebować dalszych badań. Jednak jeśli stan jest poważny, dziecko może wymagać operacji usunięcia migdałków. Do pomiaru oddechu dziecka podczas snu można również użyć urządzenia domowego.

Leczenie obturacyjnego zaburzenia oddychania podczas snu zależy od wielu czynników. Ponieważ dzieci różnie reagują na leczenie, Twoje dziecko prawdopodobnie będzie wymagało specjalistycznego podejścia. Najlepszym sposobem na podjęcie decyzji, jakie leczenie jest najlepsze dla Twojego dziecka, jest omówienie objawów i opcji z lekarzem dziecka. Należy również zapytać go, jakie leczenie by preferował.

Twoje dziecko może mieć częste infekcje migdałków, migdałków lub uszu. Te schorzenia mogą naśladować objawy obturacyjnej apnozy sennej, dlatego ważne jest, aby zgłosić się do specjalisty medycznego, jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko cierpi na tę przypadłość. Lekarz dziecka może zalecić przeprowadzenie badania snu lub skierowanie do pulmonologa lub otolaryngologa.

Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko chrapie przez nos, prawdopodobnie cierpi ono na obturacyjną aplazję senną. Może ona wpływać na jakość życia dziecka i wpływać na jego pracę w szkole. Nieleczona, może również narazić dziecko na ryzyko wystąpienia niewydolności serca i udaru.

Głównymi kryteriami stosowanymi do rozpoznania obturacyjnej apopleksji sennej są czas trwania bezdechów i hipopnei oraz liczba wysiłków oddechowych, które są związane z pobudzeniami. Czas trwania bezdechów i hipopnei powinien wynosić co najmniej 10 sekund. Ponadto pacjent nie powinien być senny w ciągu dnia. Bez właściwego leczenia bezdech senny może negatywnie wpływać na pamięć i koncentrację, co może negatywnie wpływać na wyniki szkolne dziecka.

Odchylona przegroda

Odchylona przegroda to zaburzenie chrząstki oddzielającej jamy nosowe. Problem ten może powodować przewlekły wyciek z nosa, katar i problemy z oddychaniem. Chociaż stan ten można zazwyczaj leczyć operacyjnie, może być on również spowodowany innymi czynnikami.

Chociaż objawy odchylonej przegrody u dziecka mogą być podobne do innych schorzeń, schorzenie to musi być właściwie zdiagnozowane przez laryngologa. Lekarz oceni historię medyczną dziecka i obejrzy przegrodę nosową za pomocą wziernika i jasnego światła. Jeśli objawy dziecka są łagodne lub nie uciążliwe, lekarz może zalecić leki dostępne bez recepty lub na receptę. Ważne jest, aby pamiętać, że te leki nie poprawią stanu; będą one tylko łagodzić objawy. W niektórych przypadkach dolegliwości mogą powrócić po odstawieniu leków.

Odchylona przegroda może wpływać na zdolność dziecka do normalnego oddychania. Może to uniemożliwić dziecku spokojny sen. Dziecko może mieć również powiększony migdałek lub migdałki, które mogą blokować drogi oddechowe i przyczyniać się do chrapania.

Objawy odchylonej przegrody obejmują niedrożność nosa, ból nosa, trudności w oddychaniu i zapalenie zatok. Podczas gdy łagodne przypadki mogą nie wymagać leczenia, ciężkie przypadki mogą prowadzić do szeregu komplikacji, w tym problemów z oddychaniem, chrapania i bezdechu sennego. W ciężkich przypadkach konieczna może być korekta chirurgiczna.

Odchylona przegroda nie jest śmiertelna i może być leczona chirurgicznie. Interwencja chirurgiczna nie jest zwykle zalecana u dzieci poniżej szesnastego roku życia. Mimo że jest uważana za ryzykowną procedurę, może skorygować problemy z oddychaniem związane z odchyloną przegrodą. Leczenie chirurgiczne polega na zmianie ustawienia przegrody, dzięki czemu oba nozdrza są równej wielkości i kształtu.

Jeśli odchylona przegroda jest przyczyną chrapania dziecka przez zatkany nos, interwencja chirurgiczna może pomóc skorygować problem. Zabieg polega na wykonaniu małego nacięcia w przegrodzie i usunięciu nadmiaru kości i chrząstek. Czasami septoplastyka jest połączona z operacją zatok, aby skorygować podstawowy problem.

Leki, które wywołują zatkany nos

Dzieci mogą cierpieć z powodu zatkania nosa z powodu niektórych leków. Mogą one mieć wydzielinę, która jest żółta, zielona lub gęsta i lepka. Objawy te zwykle ustępują w ciągu kilku dni. Niektórzy rodzice stosują leki dostępne bez recepty lub aerozole do nosa, aby leczyć objawy i zapobiegać dalszym infekcjom.

Jeśli masz dziecko z zatkanym nosem, powinieneś najpierw sprawdzić, czy jest to spowodowane alergią lub innym stanem medycznym. U dzieci często występuje zatkanie nosa z powodu alergii, ale może być ono również spowodowane obrzękiem zatok. Ponadto, zatkany nos może być spowodowany powiększonymi migdałkami, które zatrzymują zarazki. Jeśli podejrzewasz migdałki, można wykonać tomografię komputerową, aby wykluczyć inne przyczyny.

Chirurgiczne leczenie chrapania

Jeśli Twoje dziecko chrapie przez nos, odpowiedzią może być operacja. Choć zabieg ten jest często ostatecznością, istnieją również nieinwazyjne rozwiązania, które mogą pomóc w redukcji chrapania. Na przykład, paski do rozszerzania nosa i urządzenia doustne mogą pomóc dziecku łatwiej oddychać i uniknąć chrapania. Implanty nosowe to kolejna opcja. Obie procedury działają poprzez stworzenie sztywnego obszaru za nosem, który zapobiega chrapaniu dziecka.

Chociaż operacja może pomóc dziecku mniej chrapać, istnieją pewne zagrożenia, które należy rozważyć przy wyborze procedury. Chociaż większość pacjentów wraca do zdrowia w ciągu jednego dnia, należy spodziewać się pewnego bólu. Jednak środki przeciwbólowe i pastylki na gardło powinny złagodzić wszelki dyskomfort. W większości przypadków chrapanie powinno stopniowo ustępować. Niektórzy ludzie mogą doświadczyć niewielkiej zmiany głosu, ponieważ ich podniebienie miękkie puchnie i leczy się. Chociaż te objawy są tymczasowe, powinny ustąpić w ciągu tygodnia lub dwóch.

Chrapanie jest często oznaką innego problemu zdrowotnego, takiego jak obturacyjny bezdech senny, który polega na powtarzających się zatrzymaniach oddechu podczas snu. W ciężkich przypadkach stan ten może prowadzić do chorób serca, udaru, cukrzycy i wysokiego ciśnienia krwi. W związku z tym, jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko doświadcza chrapania, koniecznie poszukaj pomocy medycznej.

Chrapanie u dzieci jest oznaką, że drogi oddechowe dziecka nie są wystarczająco otwarte. Bardzo silne chrapanie wskazuje na wąskie drogi oddechowe, które są obciążone. Może to wpływać na wyniki w szkole i wpływać na zdolność dziecka do zasypiania. Chrapanie u dzieci może być poważnym problemem zdrowotnym, a jeśli nie jest leczone, może prowadzić do niebezpiecznego stanu zwanego bezdechem sennym. Lekarz powinien zbadać gardło, nos i ucho dziecka, aby upewnić się, że problem nie jest poważny.

Istnieje kilka opcji leczenia chrapania dziecka. Jedną z tych opcji jest zabieg chirurgiczny. W niektórych przypadkach problem może być spowodowany niedrożnością nosa lub odchyloną przegrodą. Odchylona przegroda oddziela jedno nozdrze od drugiego.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *