Co warto wiedzieć o usuwaniu hemoroidów?

Co warto wiedzieć o usuwaniu hemoroidów?

Hemoroidy mogą być uporczywą i niewygodną dolegliwością, powodującą ból i swędzenie. Możliwości leczenia obejmują różne metody niechirurgiczne i chirurgiczne. Lekarz będzie mógł także zalecić środki zachowawcze, takie jak zmiana diety i zmiana zachowania, w celu złagodzenia objawów. Jeśli środki zachowawcze nie przyniosą rezultatu, lekarz może zalecić bardziej inwazyjną procedurę, taką jak podwiązanie gumką.

Hemoroidy są bardziej powszechne niż myślisz

Hemoroidy są bardziej powszechne niż nam się wydaje. Dotykają prawie każdego w pewnym momencie życia. Te bolesne narośla mogą powodować dyskomfort aż do krwawienia, a czasem mogą być przyczyną powikłań, takich jak anemia. U niektórych osób dochodzi do uduszenia lub krwawienia podczas zabiegu podwiązania, a nawet do rozwoju raka. Chociaż hemoroidy mogą być bolesne i wstydliwe, można je leczyć, zmieniając styl życia.

Jeśli cierpisz na przewlekłe zaparcia lub odczuwasz wysiłek podczas wypróżniania, możesz mieć hemoroidy. Długotrwałe siedzenie na toalecie może nasilać hemoroidy, które mogą powodować wyciek jasnoczerwonej krwi do muszli klozetowej lub wody. Niektóre osoby mogą również odczuwać swędzenie lub podrażnienie skóry wokół odbytu. Chociaż dolegliwości te nie zagrażają życiu, mogą powodować wstydliwe i szpecące objawy, które mogą uniemożliwić wykonywanie codziennych czynności.

Chirurgia jest bezpieczną procedurą

Chirurgia hemoroidów jest powszechnie stosowaną metodą leczenia tego schorzenia. Można ją przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym, rdzeniowym lub ogólnym. W zależności od przyczyny hemoroidów, każda z tych procedur może być bezpieczna. Operacja hemoroidów polega na usunięciu zmienionej chorobowo tkanki i zamknięciu naczyń krwionośnych. Po operacji obszar zostanie zszyty, a lekarz przeprowadzi pozostałą część zabiegu.

Pacjenci poddawani temu zabiegowi są zwykle poddawani znieczuleniu ogólnemu lub blokadzie kręgosłupa w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Jest to zabieg podobny do zastrzyku zewnątrzoponowego podczas porodu. Po uzyskaniu efektu znieczulenia chirurg przeprowadza zabieg. Podczas zabiegu wycięty zostanie duży hemoroid. Po zabiegu pacjent jest monitorowany w celu upewnienia się, że jego funkcje życiowe są stabilne.

Leczenie niechirurgiczne

Istnieje kilka rodzajów chirurgicznego leczenia hemoroidów. Należą do nich punkcja i wycięcie. Podczas gdy hemoroidy wewnętrzne znajdują się wewnątrz odbytu, hemoroidy zewnętrzne są widoczne pod odbytem. Oba rodzaje mogą powodować ból, pulsowanie, a czasem krwawienie. Kremy i maści mogą tymczasowo złagodzić objawy, ale nie są w stanie trwale wyeliminować problemu. Jeśli chcesz trwale wyleczyć dolegliwości, najlepszym rozwiązaniem może być leczenie chirurgiczne.

Skleroterapia to zabieg polegający na wstrzyknięciu roztworu chemicznego bezpośrednio do hemoroida. Substancja chemiczna wywołuje reakcję sklerotyzacji, która ostatecznie prowadzi do obkurczenia się hemoroida. Zabieg ten jest zwykle zarezerwowany dla hemoroidów wewnętrznych stopnia pierwszego i drugiego. Do wstrzyknięcia wykorzystuje się roztwór chemiczny zwany sklerozantem, który wstrzykuje się w błonę podśluzową tylnego odcinka przewodu pokarmowego. Aby osiągnąć pożądany efekt, leczenie trwa zwykle 4-6 tygodni.

Objawy hemoroidów

Chociaż hemoroidy są stosunkowo niegroźne, w przypadku zauważenia krwawienia podczas próby ich usunięcia najlepiej zgłosić się do lekarza. Objawowe hemoroidy mogą być dość nieprzyjemne, ale rzadko są niebezpieczne. Najważniejszą rzeczą, jaką należy zrobić w przypadku hemoroidów, jest unikanie stosowania dostępnych bez recepty środków na hemoroidy. Lekarz może pomóc uniknąć tych skutków ubocznych, stosując sterylny produkt na bazie wody, objęty gwarancją.

Objawowe hemoroidy wewnętrzne są często związane z krwawieniem z odbytu. Jeśli hemoroid jest zakrzepnięty, krwawienie może ustąpić, a dolegliwości ustąpią samoistnie. Jeśli jednak pojawią się krwawe stolce, może to być oznaką ukrytego problemu, takiego jak zakażenie lub guz. Objawowe hemoroidy wewnętrzne często objawiają się bezbolesnym krwawieniem z odbytu i wypadaniem tkanki odbytu. Podczas wycierania odbytu można wyczuć, że z jego wnętrza wydobywa się tkanka. Jeśli wystąpi krwawienie lub obrzęk hemoroidu, można odsunąć tkankę. Większość z tych objawów występuje stopniowo i z przerwami.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *