Usuwanie hemoroidów – jak się przygotować do zabiegu

Usuwanie hemoroidów - jak się przygotować do zabiegu

Przed poddaniem się zabiegowi hemoroidektomii powinieneś wiedzieć, czego możesz się spodziewać. Przed zabiegiem lekarz może zlecić rutynowe badania krwi, badania rentgenowskie lub poprosić o zaprzestanie przyjmowania niektórych leków rozrzedzających krew. Należy również upewnić się, że chirurg zna wszystkie przyjmowane przez pacjenta leki, w tym leki przeciwbólowe dostępne bez recepty.

Zszywana hemoroidektomia

Zszywana hemoroidektomia to zabieg chirurgiczny służący do leczenia hemoroidów wewnętrznych i zewnętrznych. Podczas tej operacji usuwa się powiększone tkanki hemoroidów wewnętrznych i zewnętrznych i przywraca im prawidłowe położenie anatomiczne. W przeciwieństwie do innych zabiegów chirurgicznych, ten nie wiąże się z żadnymi ograniczeniami dotyczącymi diety czy aktywności. Pacjentom zaleca się picie co najmniej dwóch do trzech litrów wody dziennie, a także unikanie jedzenia i palenia tytoniu przez pierwsze 48 godzin po zabiegu.

W analizie obejmującej 3711 pacjentów Ng KH, Ho KS, Ooi BS i Jayaraman SK przeprowadzili zszywaną hemoroidektomię. Stwierdzili oni, że technika ta jest bezpieczna, skuteczna i stosunkowo wolna od powikłań. W kolejnym badaniu Malthaner RA i współpracownicy ocenili koszty i wyniki zszywanej hemoroidektomii (SH). Odnotowano efektywność kosztową i czas pobytu w szpitalu. Po operacji pacjenci byli oceniani telefonicznie w celu określenia stopnia ich zadowolenia.

Technika podwiązania i wycięcia

Istnieje wiele różnych technik chirurgicznych służących do usuwania hemoroidów. Najczęstszą procedurą jest wycięcie. Wycięcie wykonuje się na najbardziej zewnętrznej warstwie hemoroidu, zwanej szypułą. Wykonuje się to przez przecięcie skóry, tworząc niewielkie nacięcie. Następnie chirurg zamyka nacięcie za pomocą wchłanialnego szwu chirurgicznego. Metoda ta nie wpływa korzystnie na proces gojenia się rany i wiąże się z dużym ryzykiem zerwania szwu podczas wypróżnienia. Istnieje również kilka wariantów tej pierwotnej procedury.

Jeżeli leczenie niechirurgiczne nie przynosi złagodzenia objawów, najczęstszą metodą usuwania hemoroidów jest zabieg chirurgiczny. W większości zabiegów stosuje się technikę podwiązania i wycięcia, choć nowsze techniki zmniejszają ból i krwawienie pooperacyjne. Jeśli zdecydujesz się na zabieg chirurgiczny w przypadku hemoroidów, porozmawiaj z lekarzem o ryzyku i korzyściach związanych z każdą techniką. Ważne jest, aby zadawać jak najwięcej pytań dotyczących każdej procedury, aby uniknąć nieprzewidzianych powikłań.

Ból po zabiegu

Po zabiegu operacyjnym usunięcia hemoroidów pacjent może odczuwać niewielki ból w tym miejscu. Jest to normalne działanie niepożądane i może być krótkotrwałe. Krwawienie jest częste, ale zwykle nie stanowi dużego problemu. Niewielkie ilości krwi są normalne i zwykle pojawiają się podczas wypróżnienia po zabiegu. W przypadku pojawienia się skrzepów krwi należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. W okresie rekonwalescencji może utrzymywać się swędzenie.

Ból pooperacyjny jest powszechny i utrzymuje się przez kilka dni. Jednak nadmierna aktywność może pogorszyć stan. Aby tego uniknąć, należy podnosić dolną część ciała powyżej poziomu barków. Podczas rekonwalescencji po operacji należy skupić się na tym, aby nie dopuścić do zaparć, ponieważ ból zwykle ustępuje w ciągu dnia lub dwóch. Należy również przyjmować dodatkowe leki przeciwbólowe, aby uniknąć zaparć.

Przygotowanie do zabiegu

Istnieje kilka etapów przygotowania do zabiegu chirurgicznej hemoroidektomii. Po pierwsze, pacjentowi zostanie podane znieczulenie miejscowe. Jeśli ta metoda nie jest dostępna, można zastosować środek uspokajający. Środek uspokajający sprawi, że pacjent będzie spał podczas zabiegu. Następnie chirurg podwiąże nabrzmiałe żyły hemoroidów. Następnie odciągnie hemoroidy od mięśni zwieracza odbytu.

Badanie proktologiczne pomoże ustalić, czy pacjent nie cierpi na poważną chorobę podstawową. U młodszych pacjentów, u których w rodzinie nie występowały przypadki raka jelita grubego, wykonuje się także rektoskopię. Jest to bardzo ważna część przygotowań. Lekarz sprawdzi, czy pacjent nie krwawi i czy jego organizm będzie zdrowy po operacji. Operacja hemoroidów powinna być przeprowadzona w ciągu tygodnia od wystąpienia objawów choroby.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *