Czy chrapanie pogarsza jakość snu? Odpowiedź specjalisty

Czy chrapanie pogarsza jakość snu? Odpowiedź specjalisty

Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć o zabiegach chirurgicznych na chrapanie jest to, że są one generalnie ukierunkowane na przewody nosowe, podniebienie miękkie i języczek. Zabiegi chirurgiczne w przypadku chrapania mogą być pokryte przez ubezpieczenie zdrowotne, jednak zasady pokrycia różnią się w zależności od ubezpieczyciela. Dlatego też najlepiej jest zasięgnąć informacji w swojej kasie chorych.

Wąskie drogi oddechowe

Bezdech senny to stan, w którym mózg nie wysyła odpowiednich sygnałów do mięśni kontrolujących oddychanie podczas snu. W wyniku tego osoba budzi się z epizodami duszności. Ponadto mogą wystąpić trudności z zasypianiem i utrzymaniem snu. Osoby z wąskimi drogami oddechowymi są bardziej narażone na rozwój tego stanu.

U osób zdrowych, posiadanie wąskich dróg oddechowych nie powoduje żadnych problemów. Jednak u osób z poważnym zwężeniem dróg oddechowych, drogi oddechowe stają się wąskie i trudne do otwarcia i zamknięcia. Kiedy drogi oddechowe zostają zablokowane, mózg nie jest w stanie wysłać odpowiednich sygnałów do mięśni, co powoduje zapadanie się dróg oddechowych. Utrudnia to oddychanie i skutkuje głośnym chrapaniem oraz obniżonym poziomem tlenu we krwi. W zależności od ciężkości zwężenia dróg oddechowych, osoba może doświadczyć do 30 przerw w oddychaniu w ciągu nocy. Ostatecznie zakłóca to sen i może prowadzić do OSA.

Osoby z wąskimi drogami oddechowymi mogą używać urządzeń nosowych, aby utrzymać drogi oddechowe otwarte podczas snu – część ta pochodzi od redaktora portalu SPA Online. Przykładem takich urządzeń są paski nosowe. Innym rodzajem są krążki nosowe. Urządzenia te są wykonane w celu rozszerzenia nozdrzy i zapobiegania powstawaniu ciśnienia wstecznego w drogach oddechowych. Na szczęście większość urządzeń do nosa jest dostępna bez recepty.

Posiadanie skrzywionego podniebienia

Skrzywione podniebienie to problem, który może w znacznym stopniu wpłynąć na jakość Twojego snu. Może powodować problemy z mową i oddychaniem, a także obturacyjny bezdech senny. Chirurgia lub ekspandery podniebienia mogą pomóc złagodzić objawy tego stanu.

Długie, klapnięte podniebienie miękkie i języczek

Jeśli podniebienie miękkie i języczek są zbyt długie i klapnięte, możesz chrapać. Stan ten może być bardzo niewygodny i utrudniać jakość snu. Na szczęście istnieją zabiegi chirurgiczne, które mogą skorygować ten problem. Laserowo wspomagana uvulopalatoplastyka może skorygować ten stan poprzez usunięcie części podniebienia i języczka. Przez tydzień po zabiegu może wystąpić pewien dyskomfort. Innym małoinwazyjnym zabiegiem jest tzw. usztywnienie podniebienia. Podczas tego zabiegu laser lub kauteryzator może spowodować wytworzenie tkanki bliznowatej w podniebieniu miękkim, która blokuje wibracje powodujące chrapanie.

Osoby z nieprawidłową anatomią podniebienia miękkiego, języczka i migdałków są w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia obturacyjnego bezdechu sennego. Osoby te mają zwykle nieprawidłowo długie podniebienie miękkie, języczek lub migdałki. Osoby te mają również mniejsze drogi oddechowe. Nawet utrata napięcia mięśniowego w tych obszarach może spowodować niedrożność.

Używanie aparatu CPAP w celu powstrzymania chrapania

Używanie aparatu CPAP w celu zapobiegania chrapaniu może poprawić jakość i ilość snu dla wielu osób cierpiących z tego powodu. Urządzenie działa poprzez pompowanie powietrza przez maskę do dróg oddechowych podczas snu. Może ona zmniejszyć chrapanie, poprawić jakość snu i zmniejszyć ryzyko poważnych problemów zdrowotnych. Pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem, aby dowiedzieć się więcej o możliwościach leczenia.

Chrapanie generalnie wynika ze zwężenia dróg oddechowych podczas snu. Może to być spowodowane przez nadmiar tkanki blokującej drogi oddechowe lub przez rozluźnienie języka i gardła podczas snu. Niektóre proste środki w celu zminimalizowania chrapania obejmują zmianę pozycji podczas snu, unikanie alkoholu i leczenie alergii. Aparaty CPAP są często stosowane w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego, który jest częstą przyczyną chrapania.

Aparaty CPAP mogą pomóc w leczeniu wielu rodzajów bezdechu sennego. Jeden rodzaj aparatu CPAP zapewnia ciągłe dodatnie ciśnienie powietrza przez rurkę. Ciśnienie to pomaga utrzymać tkanki miękkie i mięśnie przed zapadaniem się i częściowym blokowaniem dróg oddechowych. Aparaty CPAP mogą również zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z bezdechem sennym.

Chociaż terapia CPAP jest doskonałym sposobem na poprawę jakości snu, nie jest lekarstwem na chrapanie. Zgoda lekarza jest konieczna przed rozpoczęciem stosowania maszyny CPAP, aby zatrzymać leczenie chrapania. Jeśli maszyna CPAP nie działa prawidłowo, należy skonsultować się ze specjalistą od snu, aby określić przyczynę problemu i jak dostosować maszynę CPAP, aby uzyskać najlepsze wyniki.

Inne przyczyny chrapania

Chociaż chrapanie jest irytujące i frustrujące, może być również wczesnym sygnałem ostrzegawczym innych problemów zdrowotnych. Na szczęście, wiele przyczyn chrapania można kontrolować i można podjąć kroki w celu poprawy jakości snu. W niektórych przypadkach chrapanie może być objawem bezdechu sennego, poważnego zaburzenia snu, które może zwiększyć ryzyko wystąpienia niektórych chorób.

Chrapanie może również negatywnie wpływać na Twoje życie, budząc Cię często w nocy. Może to wpływać na Twoją produktywność i może prowadzić do depresji i innych problemów ze zdrowiem psychicznym. Niewystarczająca ilość snu może również wpływać na pamięć i uczenie się. Chociaż zapotrzebowanie na sen różni się w zależności od osoby, większość zdrowych dorosłych potrzebuje od siedmiu do dziewięciu godzin snu na dobę.

Zmiany stylu życia mogą zmniejszyć ilość chrapania, w tym utrata wagi, unikanie alkoholu i spanie na plecach. Jeśli chrapanie utrzymuje się lub pogarsza pomimo zmiany stylu życia, może być konieczna wizyta u lekarza. Lekarz może przepisać leczenie chrapania, które zajmie się pierwotną przyczyną problemu.

Chrapanie jest objawem bezdechu sennego, stanu, w którym drogi oddechowe są zablokowane. Jeśli chrapanie powoduje częste budzenie się w środku nocy, lekarz powinien rozważyć możliwość wystąpienia bezdechu sennego. Chrapanie może być również objawem obturacyjnego bezdechu sennego, który może być poważny.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *