Czy można zostać sparaliżowanym po usunięciu żylaków?

Czy żylaki mogą występować na dłoniach?

Kiedy lekarz usuwa żylaki, zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. W grzbiet ręki wkłuwa się maleńką igłę i wstrzykuje środek znieczulający. W ciągu kilku sekund pacjent jest całkowicie uśpiony. Nacięcia w pachwinie i w tylnej części kolana zostaną znieczulone środkiem znieczulenia miejscowego. Po przebudzeniu pacjenta nacięcia będą zdrętwiałe, a do żyły nadgarstka zostanie podłączona kroplówka do podawania płynów.

Artykuł poniżej jest wynikiem inspirującej współpracy z medikom.com.pl

Objawy żylaków

Być może nigdy nie zauważyłeś żadnych objawów, dopóki nie zacząłeś odczuwać dyskomfortu lub bolesnego obrzęku nóg. Żylaki są spowodowane chorobą podstawową, w której zastawki w żyłach nie funkcjonują prawidłowo. Problemy te mogą być spowodowane wiekiem, zmianami hormonalnymi i długotrwałym przebywaniem w pozycji stojącej. Mogą one powodować nieestetyczne, bolesne wybrzuszenia, a nawet prowadzić do niepłodności.

Istnieje kilka badań, które lekarz może wykonać w celu zdiagnozowania żylaków. Po pierwsze, lekarz przeprowadzi badanie fizykalne w celu określenia nasilenia objawów. Zbada Pana/Pani nogi i zapyta o Pana/Pani styl życia i historię zdrowia. Następnie może wykonać badanie USG duplex nogi, aby sprawdzić strukturę żył nogi. Następnie lekarz omówi z pacjentem opcje leczenia. Opcje leczenia będą zależeć od objawów, wieku, ogólnego stanu zdrowia i nasilenia żylaków.

Opcje leczenia żylaków

Najważniejszą niechirurgiczną metodą leczenia żylaków jest ablacja żył. Procedura ta polega na wprowadzeniu do chorej żyły cewnika prowadzonego laserem. Ciepło wytwarzane przez laser niszczy chorą żyłę i powoduje jej zapadnięcie, w wyniku czego żyła zamienia się w tkankę włóknistą. Większość pacjentów odczuwa znaczną ulgę w dolegliwościach już po jednym zabiegu i jest to bezpieczna alternatywa dla chirurgicznego podwiązywania żył. Procedura ta jest dostępna w większości placówek służby zdrowia i nie wymaga znieczulenia ogólnego. Procedura ta umożliwia pacjentom powrót do codziennych czynności bezpośrednio po zabiegu, a czas rekonwalescencji jest krótki.

Podnoszenie nóg w celu poprawy przepływu krwi jest skuteczną metodą leczenia żylaków. Można to zrobić, kładąc na nogach trzy lub cztery poduszki. Należy także unikać długotrwałego siedzenia. Skuteczną metodą leczenia jest także noszenie węża uciskowego, który uciska kostkę i podudzie, aby krew mogła wrócić do serca. Metody te nie są jednak niezawodne. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek nowej terapii należy omówić z lekarzem wszystkie możliwości leczenia.

Operacja usunięcia żylaków

Żylaki nóg mogą być źródłem dyskomfortu i bólu, a także przebarwień skóry i obrzęków. Niektórzy ludzie chcą je nawet usunąć ze względów kosmetycznych. Ciąża i pozycja stojąca są częstymi przyczynami ich powstawania. Żylaki występują w obu nogach, a żyły powierzchowne znajdują się pod skórą. Mogą się one powiększać, jeśli ich ściany są słabe lub uszkodzone.

Objawy niewydolności żylnej to opuchnięte żyły o niebieskim lub czerwonym zabarwieniu i poskręcane. Żylaki są zwykle spowodowane niewystarczającą ilością zastawek w żyłach odpiszczelowych i powierzchownych. Schorzenie to ma zwykle podłoże genetyczne i powoduje nieprawidłową budowę ścian naczyń. W wyniku tego żyły ulegają powiększeniu i skręcają się, co powoduje ich wypełnianie się krwią podczas stania lub siedzenia. Operacja usunięcia żylaków nie jest rozwiązaniem dla wszystkich pacjentów.

Ryzyko powstania zakrzepów krwi

Oprócz żylaków, na ryzyko powstania zakrzepów krwi mogą być narażone także osoby starsze i unieruchomione przez dłuższy czas. Niektóre leki, w tym leki stosowane w leczeniu raka, również mogą powodować zakrzepy krwi. Zwiększone ryzyko występuje również u osób z dziedziczną trombofilią. Nieleczone żylaki mogą prowadzić do nieprawidłowych zakrzepów krwi.

Skrzep krwi to duża grudka krwi składająca się z płytek krwi i włókien tkanki łącznej zwanych fibryną. W normalnych warunkach skrzepy te zapobiegają nadmiernemu krwawieniu. Jednak w przypadku uszkodzenia lub pęknięcia naczynia krwionośnego, skrzep tworzy się i blokuje przepływ krwi bogatej w tlen przez żyłę. W takiej sytuacji skrzep krwi może spowodować uszkodzenie okolicznych tkanek, a jego usunięcie może wymagać operacji.

Ćwiczenia po operacji usunięcia żylaków

Jeśli rozważa Pan(i) operację usunięcia żylaków, powinien(a) Pan(i) przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących ćwiczeń po operacji. Aktywność fizyczna pomoże przyspieszyć gojenie i poprawić funkcjonowanie żył. Lekarz omówi najlepszą formę ćwiczeń po operacji żylaków, a także inne kwestie związane z okresem pooperacyjnym. Na przykład, pacjenci nie powinni prowadzić siedzącego trybu życia przez co najmniej sześć tygodni po zabiegu.

Przed zabiegiem pacjent spotka się z chirurgiem zajmującym się leczeniem żylaków, aby ustalić, czy jest dobrym kandydatem. Lekarz zaznaczy każdą z dotkniętych żył za pomocą wodoodpornego pisaka. Po uzgodnieniu z lekarzem sposobu przeprowadzenia zabiegu lekarz anestezjolog poda znieczulenie. Pacjent będzie musiał również wypełnić kwestionariusz medyczny. Po zabiegu pacjent otrzyma instrukcje dotyczące wykonywania ćwiczeń fizycznych po operacji żylaków.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *