Czy usuwanie żylaków jest bolesne?

Czy usuwanie żylaków jest bolesne?

Chociaż zmiana stylu życia i pończochy uciskowe mogą pomóc w zmniejszeniu widoczności żylaków, niektórzy ludzie decydują się na zabiegi chirurgiczne w celu poprawy ich wyglądu. Zabieg polega na zastosowaniu znieczulenia w celu zablokowania bólu podczas operacji. Znieczulenie miejscowe jest stosowane do blokowania bólu w niewielkim obszarze, natomiast znieczulenie ogólne blokuje ból podczas całej procedury. Oba rodzaje znieczulenia są skuteczne w zapewnieniu, że pacjent nic nie czuje podczas zabiegu.

Z przyjemnością przedstawiamy artykuł, który powstał przy współpracy z pieknonastole.pl

Badania przedoperacyjne

Nie ma specyficznych badań przedoperacyjnych dotyczących usuwania żylaków, ale niektóre procedury tego wymagają. Pacjenci z towarzyszącą chorobą okluzyjną tętnic, zakażonym owrzodzeniem lub w stanie nieambulatoryjnym nie powinni być poddawani SEPS. Inni pacjenci, u których istnieje wysokie ryzyko wykonania zabiegu, to osoby z cukrzycą, chorobami wątroby lub owrzodzeniami w twardzinie układowej. Należy również ocenić pacjentów z podwyższonym ryzykiem krwawienia.

W leczeniu tego schorzenia stosuje się różne techniki, w tym skleroterapię iniekcyjną/kompresyjną, chirurgiczne usuwanie naczyń, podwiązywanie oraz kombinacje tych metod. Niewystarczające badania przed rozpoczęciem leczenia przyczyniają się do wysokiego wskaźnika nawrotów. Samo badanie fizykalne nie jest skuteczne w wykrywaniu niewydolności, dlatego przed leczeniem konieczne może być wykonanie badania ultrasonograficznego metodą Dopplera lub Duplex. Przydatny może być również schemat sporządzony w gabinecie.

Optymalne leczenie zależy od wielkości, umiejscowienia i stanu żylaków. Na przykład skleroterapia jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku małych żył podskórnych. Mają one średnicę mniejszą niż 2,5 mm i nie powodują żadnych objawów. Operacja jest zarezerwowana dla największych żylaków, ale należy pamiętać, że samo podwiązanie prowadzi do wysokiego wskaźnika nawrotów i do ich usunięcia mogą być konieczne dodatkowe zabiegi.

Opcje leczenia

Istnieje wiele różnych metod leczenia żylaków, a każda z nich ma inne cele. Leczenie tych żylaków jest bardzo zróżnicowane, w zależności od wielkości i umiejscowienia dotkniętych nimi żył. Leczenie laserem lub ablacją endotermiczną jest dobrym rozwiązaniem w przypadku mniejszych, powierzchownych żył, natomiast ablacja endowaskularna wykorzystuje energię o częstotliwości radiowej lub laser do zamknięcia uszkodzonej żyły. Rezultatem jest całkowite usunięcie żylaka.

W przypadku flebektomii ambulatoryjnej lekarz wykonuje kilka małych nacięć w pobliżu żyły, aby ją usunąć. Następnie za pomocą małego haczyka żyła jest wyciągana z nacięć. W procedurze tej nie stosuje się ciepła, a pacjenci często mogą powrócić do swoich codziennych zajęć już następnego dnia po zabiegu. Podczas tego zabiegu pacjenci są przytomni, a lekarz wykorzystuje ultradźwięki do uwidocznienia żylaka.

Powrót do zdrowia po operacji

Istnieją dwa rodzaje zabiegów usuwania żylaków: skleroterapia i operacja. Skleroterapia to nieinwazyjna procedura, która powoduje bliznowacenie zmienionej chorobowo żyły, dzięki czemu krew przepływa przez zdrowsze żyły. Po kilku zabiegach zapadnięta żyła wrasta w otaczającą ją tkankę. Skleroterapia nie wymaga znieczulenia skóry ani miejsc nacięć, nie wymaga też nocnego pobytu w szpitalu. Pacjent będzie nosił pończochy uciskowe przez kilka tygodni po zabiegu.

Pacjenci powinni pamiętać, że rekonwalescencja po zabiegu usunięcia żylaków może trwać od jednego do czterech tygodni. Przez pierwsze dwa tygodnie należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego i nie podnosić żadnych ciężkich przedmiotów. Lekarz zaleci określone ćwiczenia, które pomogą w powrocie do zdrowia. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących powrotu do zdrowia należy porozmawiać z lekarzem. Czas rekonwalescencji może być różny u różnych pacjentów, dlatego należy polegać na zaleceniach lekarza.

Ból po operacji

Jeśli rozważasz usunięcie żylaków, przed poddaniem się temu zabiegowi powinieneś wiedzieć o kilku rzeczach. Czas rekonwalescencji może być różny, ale zazwyczaj operacja trwa tylko kilka dni. Po zabiegu pacjent otrzymuje leki przeciwbólowe i przez około tydzień nie powinien wracać do intensywnej aktywności. Po czterech dniach pacjent może zacząć ponownie chodzić i zdjąć bandaże. Po zdjęciu bandaży pacjent powinien móc powrócić do normalnej aktywności i zajęć.

Po operacji usunięcia żylaków pacjent może odczuwać pewien ból. W zależności od wykonanego zabiegu, pacjenci mogą odczuwać ból nogi przez jeden do czterech tygodni po zabiegu. Pacjentom zaleca się, aby nie chodzili na nogach przez co najmniej tydzień po zabiegu i unikali forsownych zajęć przez co najmniej miesiąc. W niektórych przypadkach mogą wystąpić infekcje klatki piersiowej, zwłaszcza jeśli palą papierosy.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *