Dlaczego chrapię tylko podczas snu na plecach? Kilka wskazówek

Dlaczego chrapię tylko podczas snu na plecach? Kilka wskazówek

W tym artykule przyjrzymy się temu, co może być przyczyną Twojego chrapania i co możesz z tym zrobić. Niektóre z możliwości to ćwiczenia ust, laserowa uvulopalatoplastyka, a nawet alergie.

Identyfikacja przyczyny

Jeśli zauważyłeś, że chrapiesz tylko podczas snu na plecach, możesz chcieć zmienić pozycję. Może to pomóc Ci lepiej oddychać i wyeliminować hałas. Należy jednak pamiętać o pewnych zagrożeniach związanych ze spaniem na plecach, takich jak ból szyi i dyskomfort.

Chrapanie jest częstym problemem dla wielu osób – ten element tekstu jest efektem pracy twórczej ekipy portalu Prawdziwe Piękno. Może być spowodowane przez czynniki środowiskowe, nawyki stylu życia lub problemy medyczne. Wiele osób chrapie podczas leżenia płasko na plecach, zwłaszcza osoby z nadwagą. Dzieje się tak, ponieważ nadmiar tkanki i luźne mięśnie w ich plecach blokują drogi oddechowe i powodują chrapanie.

Ćwiczenia ust

Istnieje kilka ćwiczeń ust na chrapanie podczas snu w łóżku, w tym technika polegająca na umieszczeniu języka za górnymi przednimi zębami. Inna metoda polega na zamykaniu ust podczas snu. Metoda ta pomaga zwiększyć kontrolę nad mięśniami w gardle, co zmniejsza chrapanie.

Krzyk tygrysa, który potocznie nazywany jest ćwiczeniem “język do nosa”, działa na mięśnie tylnej części gardła i jamy ustnej. Przytrzymując język przy dachu ust, ściskasz gardło. Przytrzymaj przez kilka sekund. Powtórzyć ćwiczenie kilka razy.

Uvulopalatoplastyka wspomagana laserem

Uvulopalatoplastyka wspomagana laserem, znana również jako uvuloplastyka laserowa, jest procedurą ambulatoryjną, która jest stosowana w celu usunięcia języczka i poprawy chrapania. Ten rodzaj procedury polega na usunięciu tkanki miękkiej z tylnej części gardła i podniebienia za pomocą małego lasera. Procedura ta jest stosowana od 1990 roku i wiele osób uznało ją za skuteczną w przypadku chrapania.

Pacjenci otrzymują znieczulenie miejscowe podczas zabiegu i mogą odczuwać mniejszy ból niż w przypadku tradycyjnej uvulopalatoplastyki. Po zabiegu będą oni monitorowani i mogą otrzymać antybiotyki oraz środki przeciwbólowe. Zostaną również umieszczone na miękkiej diecie przez kilka dni.

Alergie

Jeśli masz skłonność do chrapania podczas snu na plecach, możesz rozważyć wypróbowanie antychrapliwego urządzenia do higieny jamy ustnej, które przypomina ochraniacz na zęby dla sportowców. Urządzenia te otwierają drogi oddechowe i mogą być drogie, ale mogą być skuteczne. Inną opcją jest środek do udrożniania nosa. Roztwór soli fizjologicznej udrażnia przewody nosowe i poprawia oddychanie podczas snu. Pomocne może być również zmniejszenie ilości roztoczy w sypialni i przyjmowanie leków na alergię. W niektórych przypadkach możesz nawet spróbować zastosować nawilżacz powietrza, aby pomóc oczyścić obrzęknięte tkanki nosa.

Innym możliwym powodem chrapania podczas snu na plecach jest zatkany nos. Pomóc może gorący prysznic, możesz też wypróbować paski do nosa lub roztwór soli fizjologicznej. Jeśli nadal cierpisz z powodu chrapania podczas snu na plecach, czas porozmawiać z lekarzem. Dziennik snu może pomóc Ci ustalić, co wywołuje chrapanie i zaoferować sugestie dotyczące leczenia.

Środki ziołowe

Jeśli cierpisz na chrapanie, możesz być zainteresowany wypróbowaniem niektórych środków ziołowych. Niektóre zioła, takie jak kadzidłowiec, olejek eukaliptusowy i czosnek, są skuteczne w zmniejszaniu lub zapobieganiu chrapaniu. Zioła te mają moc oczyszczania dróg oddechowych i zapobiegania gromadzeniu się śluzu. Ponadto działają uspokajająco na gardło, które jest źródłem chrapania.

Inne ziołowe środki na chrapanie podczas snu na plecach to oliwa z oliwek i herbata imbirowa. Oba te oleje mają właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc zmniejszyć obrzęk i bolesność gardła, a także złagodzić wibracje, które mogą prowadzić do chrapania. Możesz również spróbować zmieszać miód z herbatą rumiankową, aby uspokoić gardło. Herbata imbirowa ma również właściwości antybakteryjne, więc filiżanka tej herbaty może pomóc złagodzić problem chrapania.

Uzyskanie pomocy przy chrapaniu

Jeśli jesteś osobą śpiącą na plecach, uzyskanie pomocy przy chrapaniu może być dobrym pomysłem. Chrapanie to poważny problem, który zakłóca Twój sen i może powodować, że będziesz drażliwy i nastrojony. Niewystarczająca ilość odpoczynku może również wpłynąć na Twoje relacje z rodziną i przyjaciółmi.

Jednym z najlepszych sposobów na zminimalizowanie chrapania jest spanie na boku. Dostępnych jest kilka poduszek i poduszek do ciała, które pomagają utrzymać właściwą pozycję podczas snu i zapobiegają chrapaniu. Spanie na boku może pomóc w zapobieganiu chrapaniu, ponieważ można rozluźnić mięśnie pleców i gardła.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *