Jakie są ćwiczenia eliminujące chrapanie?

Jakie są ćwiczenia eliminujące chrapanie?

Możesz wykonywać ćwiczenia języka, aby wzmocnić mięśnie gardła i jamy ustnej. Jednak to nie powstrzyma chrapania. Chrapanie nie dzieje się dlatego, że mięśnie są słabe, ale dlatego, że są rozluźnione. Ponadto, ćwiczenia języka mogą częściowo zablokować drogi oddechowe, co oznacza, że trzeba ciężej oddychać, aby przepuścić powietrze.

Didgeridoo Ćwiczenia na Didgeridoo są dobrym sposobem na wyeliminowanie chrapania. Ćwiczenia te celują w przejścia powietrza w gardle, problem znany jako bezdech senny. Badania wykazały, że ludzie, którzy ćwiczą didgeridoo mają lepszy sen. Co więcej, ćwiczenia te poprawiają nasilenie chrapania i zmniejszają senność.

W jednym z badań stwierdzono, że uczestnicy, którzy grali na didgeridoo codziennie przez cztery miesiące, wykazali zmniejszenie senności w ciągu dnia. W badaniu stwierdzono również, że partnerzy grających na didgeridoo mieli mniej zaburzeń nocnych, w tym chrapania.

W innym badaniu przeprowadzonym w Szwajcarii stwierdzono, że gra na didgeridoo miała pozytywny wpływ na bezdech senny. U grających na didgeridoo zaobserwowano również zmniejszenie liczby zatrzymań oddechu. Naukowcy uważają, że jest to spowodowane sposobem, w jaki gracze didgeridoo ćwiczą mięśnie gardła.

Ćwiczenia ust

Jeśli chcesz wyeliminować chrapanie, ćwiczenia ust są świetną opcją. Mogą one zmniejszyć chrapanie poprzez tonizowanie mięśni gardła. Ćwiczenia te są niedrogie i łatwe do wykonania. Dodatkowo, mogą one pomóc Ci lepiej spać w nocy. Aby uzyskać bardziej kompletne remedium na chrapanie, powinieneś również spróbować zdrowego odżywiania i redukcji stresu.

Możesz zacząć od umieszczenia języka za dwoma górnymi zębami w ustach. Utrzymaj tę pozycję przez 10 sekund i powtórz pięć razy. Możesz również wykonywać ćwiczenia twarzy, aby tonować mięśnie twarzy i ust. Ćwiczenia te mogą zapobiec rozluźnieniu twarzy w nocy, co może również prowadzić do chrapania. Jednym z takich ćwiczeń jest ślizganie języka, w którym umieszczasz język za przednimi zębami i przesuwasz go w górę i w dół. Możesz również spróbować ćwiczenia polegającego na wypychaniu języka do góry, dociskając cały język do dachu ust. Utrzymaj tę pozycję przez 10 sekund i powtórz 5-10 razy.

Paski na nos

Paski na nos to rozwiązanie na chrapanie, które może tymczasowo rozwiązać problem. Paski te zakłada się na zastawkę nosową, wąskie przejście, które znajduje się około centymetra za otworem nozdrza. Chociaż paski te nie są nawykowe, mogą powodować pewne podrażnienia skóry wokół nosa. Paski należy nakładać ostrożnie, aby uniknąć czerwonych śladów. Ponadto, paski muszą być umieszczone w odpowiedniej pozycji, aby wyeliminować blokadę przepływu powietrza.

Dostępnych jest kilka odmian pasków do nosa. Można wybierać spośród wersji przezroczystych lub ekstra mocnych. Te o zwiększonej wytrzymałości są grubsze i nie rozrywają się podczas aplikacji. Przezroczyste paski lepiej łączą się ze skórą, a niektóre są nawet pachnące.

Utrata wagi

Nowe badanie wykazało, że wykonywanie pewnych ćwiczeń może pomóc w wyeliminowaniu chrapania. Badanie, które objęło grupę mężczyzn i kobiet, wykazało, że wykonywanie ćwiczeń ust może zmniejszyć chrapanie nawet o 59%. Ćwiczenia te skierowane są na mięśnie twarzy i gardła, które są źródłem chrapania. Jedno z takich ćwiczeń polega na podnoszeniu języka do dachu ust i nie napinaniu policzków.

Nadmiar tkanki tłuszczowej może również zwężać drogi oddechowe, powodując chrapanie. Poprzez redukcję masy ciała można zmniejszyć nasilenie chrapania. Musisz jednak mieć świadomość, że odchudzanie nie jest łatwe. Proces ten wymaga czasu i być może będziesz musiał zastosować inne strategie, aby zmniejszyć problem chrapania. Jeśli utrata wagi nie wchodzi w grę, dobrym rozwiązaniem może być terapia czaszkowo-krzyżowa.

Laserowo wspomagana uvulopalatoplastyka

Laserowo wspomagana uvulopalatoplastyka (LAUP) to zabieg chirurgiczny, który może pomóc wyeliminować chrapanie. Jego działanie polega na usunięciu małego fragmentu tkanki miękkiej z tylnej części jamy ustnej (podniebienia miękkiego), co umożliwia przepływ powietrza przez gardło. Jednak zabieg ten nie jest odpowiedni dla każdego chrapiącego.

Podczas zabiegu pacjenci noszą okulary ochronne i otrzymają instrukcje, aby wstrzymać oddech podczas zabiegu. Dzięki temu podniebienie miękkie stanie się sztywniejsze, co zmniejszy lub wyeliminuje chrapanie. Pacjenci mogą zostać poinstruowani, aby wstrzymać oddech na około 20 sekund podczas zabiegu. Jest to ważne, aby zapobiec wdychaniu przez pacjenta dymu z lasera. W tym czasie pacjenci nie powinni również połykać. Wiązka lasera spowoduje powstanie pionowego rowu na języczku, co spowoduje usztywnienie otaczających go tkanek.

Chociaż LAUP jest skuteczny w eliminowaniu chrapania, procedura ta może nie być najlepszym wyborem dla wszystkich cierpiących. Ryzyko związane z zabiegiem obejmuje przypadkowe uszkodzenie otaczających tkanek. Ponadto, może nie być długotrwałym lekarstwem na to schorzenie. Dodatkowo, chrapanie może powrócić w przyszłości.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *