Jak długo trwa zabieg na chrapanie? Opis krok po kroku

Czy leczenie chrapania jest refundowane? Dla kogo?

Zanim poddasz się jakiemukolwiek zabiegowi chirurgicznemu na chrapanie, musisz wiedzieć, czego się spodziewać. Chrapanie jest spowodowane drganiem tkanek w tylnej części jamy ustnej lub gardła, zwykle podniebienia miękkiego. W większości przypadków leczenie chrapania będzie obejmować zabiegi chirurgiczne na podniebieniu miękkim lub nosie, aby rozwiązać podstawową przyczynę problemu chrapania.

Snoreplastyka iniekcyjna

Snoreplastyka iniekcyjna polega na szybkim i stosunkowo bezbolesnym wstrzyknięciu substancji usztywniającej do górnych dróg oddechowych. Usztywnienie to skutecznie zmniejsza hałas powstający podczas chrapania poprzez trzepotanie tkanek. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Nie ma poważnych zagrożeń związanych z tym zabiegiem, ale niektórzy pacjenci mogą potrzebować powtórnych zastrzyków dla uzyskania maksymalnej skuteczności.

Przyczyną chrapania mogą być wybujałe tkanki gardła, powiększone podniebienie miękkie, częste zatory w nosie oraz odchylona przegroda. Stan ten może być również nasilony przez pewne schorzenia, takie jak powiększone migdałki i migdałki. Otyłość również może przyczyniać się do chrapania, a nawet prowadzić do bezdechu sennego. Istnieje jednak kilka sposobów na ograniczenie chrapania, w tym zmiana pozycji podczas snu.

Większość pacjentów jest w stanie wrócić do pracy w dniu zabiegu. Mogą odczuwać pewien ból po zabiegu, ale jest on minimalny i łatwy do opanowania dzięki środkom przeciwbólowym i pastylkom do gardła. W miarę gojenia się podniebienia miękkiego, chrapanie powinno się zmniejszyć lub zniknąć. U niektórych pacjentów mogą wystąpić zmiany w głosie i trudności w przełykaniu, ale objawy te zwykle ustępują w ciągu kilku dni.

Zabieg może trwać do 30 minut. Wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu usuwany jest pasek błony śluzowej jamy ustnej. Następnie w jego miejsce wprowadzana jest tytanowa siatka o owalnym kształcie. Pacjenci są monitorowani pod kątem chrapania za pomocą dwóch subiektywnych metod. Zgłaszali oni mniejszą ilość głośnych chrapnięć po zakończeniu leczenia oraz zmniejszenie zaburzeń partnerki w łóżku.

Procedura filarowa jest podobna do snoreplastyki iniekcyjnej w przypadku chrapania. W tym przypadku lekarz wszczepi trzy nici poliestrowe wewnątrz podniebienia miękkiego. Nici te będą usztywniać podniebienie miękkie, co zmniejsza chrapanie. Zabieg będzie skutkował łagodnym dyskomfortem. Czas rekonwalescencji będzie szybki. Istnieją zagrożenia związane z procedurą filarową, w tym możliwość wytłoczenia implantu i infekcji. Podstawową wadą tej procedury jest wysoki koszt implantów.

Chirurgia laserowa

Najnowsze badania pokazują, że pacjenci, którzy poddają się laserowej operacji chrapania, zgłaszają radykalną poprawę jakości snu. Może to być spowodowane zwiększoną ilością snu REM, który jest nieobecny lub zmniejszony u osób cierpiących na bezdech. Inne wyniki obejmują poprawę sprawności seksualnej i zmniejszenie lub brak objawów OSAS. Zabieg zmniejsza również lub eliminuje zapalenie migdałków.

Zabieg polega na użyciu lasera do zmiany kształtu podniebienia miękkiego. Około 80% osób, które chrapią, robi to z powodu nadmiernie rozluźnionej tkanki podniebienia miękkiego. Powoduje to głośne wibracje podczas snu. Laser będzie działać poprzez dokręcanie włókien kolagenowych w podniebieniu miękkim. Włókna te są ważnymi białkami strukturalnymi, które otwierają drogi oddechowe, zmniejszając prawdopodobieństwo chrapania.

Zabieg jest procedurą bezpieczną i nieinwazyjną. W większości przypadków zabieg trwa około 20-30 minut i nie wymaga znieczulenia. Pacjentom zwykle zaleca się zasięgnięcie drugiej opinii przed poddaniem się zabiegowi. Jeśli pacjent nie jest zadowolony z wyników, procedura może nie być dla niego odpowiednia.

Laserowe leczenie chrapania nie powoduje bólu i nie wymaga hospitalizacji. Pacjenci przechodzą trzy sesje jednorazowo w ciągu sześciu tygodni. Wyniki utrzymują się zwykle od kilku miesięcy do roku. Większość pacjentów odczuwa zauważalną poprawę chrapania już po pierwszym zabiegu, ale najlepsze rezultaty osiąga się po trzech sesjach. Należy również pamiętać, że pacjentom zaleca się trzytygodniową przerwę między sesjami zabiegowymi, aby umożliwić reformę kolagenu i wzrost wewnątrz miękkich tkanek podniebienia. Języczek jest częścią tej miękkiej tkanki podniebienia i może być bardzo rozluźniony i podatny na chrapanie.

Dr McLaurin jest wysoko wykwalifikowanym i doświadczonym dentystą, który specjalizuje się w laserowej chirurgii chrapania. Ma on dogodną lokalizację w Atlancie, GA. Wykorzystuje on delikatną energię światła laserowego do podniesienia i zacieśnienia podniebienia miękkiego, poprawiając drogi oddechowe i zmniejszając chrapanie. Dentysta przeszkolony w zakresie lasera NightLase stosuje go na podniebieniu miękkim, języczku, filarach tylnych i migdałkach.

Po leczeniu laserem pacjenci zgłaszają poprawę jakości snu. Większość pacjentów zgłasza szersze gardło po zabiegu laserowym, co może być spowodowane zmniejszeniem grubości podniebienia miękkiego. Ponadto, zabieg zmniejsza również głośność chrapania.

Zabieg radiofrekwencji

Zabieg Filar jest minimalnie inwazyjnym zabiegiem w leczeniu chrapania oraz łagodnego i umiarkowanego bezdechu sennego. Trwa ona mniej niż godzinę i jest wykonywana w gabinecie lekarskim. Procedura ma na celu zapewnienie trwałej ulgi i jest bezpieczniejsza niż inne zabiegi chirurgiczne. Minimalizuje również ilość przestojów. Większość pacjentów jest w stanie powrócić do swoich normalnych zajęć tego samego dnia.

Zabieg polega na wykorzystaniu częstotliwości radiowej o niskim poziomie do ogrzania tkanek, które drgają podczas snu i są przyczyną chrapania. Jest on zazwyczaj wykonywany w znieczuleniu miejscowym i trwa około godziny. Inne możliwości leczenia chrapania obejmują dopasowane do potrzeb pacjenta urządzenia stomatologiczne i pozycjonery dolnej szczęki. Urządzenia te przesuwają dolną szczękę do przodu podczas snu, otwierając drogi oddechowe. Niektórzy pacjenci mają nieco zmieniony głos, a niektórzy mogą mieć trudności z przełykaniem przez dzień lub dwa po zabiegu.

Chirurgia w przypadku chrapania jest zazwyczaj ostatecznością. Chociaż może być ostatecznością w ciężkich przypadkach, jest skuteczną metodą dla wielu osób. Radiofrekwencja to nieinwazyjna procedura, którą osoby cierpiące na chrapanie mogą wypróbować przed pójściem pod nóż. Pomimo stosunkowo niewielkiego ryzyka, zabieg chirurgiczny wiąże się z pewnym ryzykiem, a pacjenci powinni porozmawiać z lekarzem przed jego przeprowadzeniem.

Innym sposobem leczenia chrapania jest zabieg chirurgiczny zwany procedurą filarową. Procedura ta polega na dostarczeniu energii o częstotliwości radiowej do podniebienia miękkiego. Zabieg jest bezpieczny i wykonuje się go w gabinecie lekarskim w znieczuleniu miejscowym. Pomogła ona ponad 30 000 osób na całym świecie.

Procedura jest bezpieczna, a większość pacjentów może powrócić do normalnej aktywności już następnego dnia. Procedura jest procesem krok po kroku, który trwa tylko około godziny. Rezultaty są zazwyczaj trwałe i mogą utrzymywać się przez lata. Niektórzy pacjenci mogą potrzebować powtórnych sesji, aby uzyskać maksymalne korzyści z zabiegu.

Chociaż pojedynczy zabieg może nie działać dla każdego pacjenta, wskaźnik sukcesu tej procedury jest wysoki. Najlepsze wyniki pochodzą ze spersonalizowanego podejścia i dokładnej identyfikacji czynników, które powodują chrapanie. Zespół ENT Associates ściśle współpracuje z najnowszymi badaniami i technikami, aby zminimalizować ryzyko i powikłania.

Zabiegi niechirurgiczne

Zabiegi niechirurgiczne w przypadku chrapania obejmują poduszki do nosa i spraye do nosa, z których oba utrzymują nos otwarty podczas snu i mogą pomóc w problemie chrapania. Jeśli te opcje nie są skuteczne, chirurgia chrapania jest opcją. UPPP, czyli uvulopalatopharyngoplasty, polega na poszerzeniu środkowej części gardła, która jest wąska i powoduje chrapanie. Inne mniej inwazyjne procedury dotyczące chrapania obejmują laserowo wspomaganą uvulopalatoplastykę (LAUP), która wykorzystuje fale radiowe do obkurczania tkanki podniebienia miękkiego.

Inna niechirurgiczna metoda leczenia chrapania polega na wstrzyknięciu do podniebienia miękkiego środka utwardzającego. Procedura ta została przedstawiona przez Walter Reed Army Medical Center na dorocznym spotkaniu Fundacji Amerykańskiej Akademii Otolaryngologii – Head and Neck Surgery w 2000 roku. Wczesne wyniki badań sugerują, że metoda ta może pomóc w redukcji pierwotnego chrapania. Jednak Akademia Otolaryngologii-HNSF nie zaleca tego postępowania.

Niechirurgiczne metody leczenia chrapania obejmują zmiany stylu życia, takie jak spanie w innej pozycji, unikanie alkoholu przed snem i utrzymywanie zdrowej wagi. Inne metody leczenia obejmują leki na alergię i przeziębienie, które mogą pomóc w złagodzeniu niedrożności nosa. Chrapanie może być również wynikiem szerszego zaburzenia snu zwanego bezdechem sennym.

Niechirurgiczne metody leczenia chrapania obejmują stosowanie pasków do nosa, które przykleja się po zewnętrznej stronie nosa, aby zapobiec zamykaniu się przewodów nosowych, oraz aparatów ustnych, które utrzymują szczękę w odpowiedniej pozycji umożliwiającej przepływ powietrza. Chociaż żadna z tych metod nie powstrzyma chrapania, mogą one pomóc w poprawie jakości snu.

Chrapanie jest objawem poważniejszego schorzenia zwanego obturacyjnym bezdechem sennym, który powoduje zapadanie się gardła i powstawanie odgłosów chrapania. Stan ten może wpływać na wiele aspektów Twojego zdrowia, w tym na zdrowie serca i cukrzycę.

Aby wybrać niechirurgiczne leczenie chrapania, należy najpierw wykluczyć możliwość obturacyjnego bezdechu sennego, powszechnego zaburzenia obejmującego górne drogi oddechowe. Jeśli podejrzewasz bezdech senny, lekarz może zalecić przeprowadzenie badania snu. Badania te mogą być przeprowadzone w laboratorium snu lub w Twoim własnym domu przy użyciu specjalistycznego sprzętu.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *