Jak pielęgnować ranę po laserowym usuwaniu żylaków

Usuwanie hemoroidów - jak się przygotować do zabiegu

Lasery są coraz częściej wykorzystywane w procedurach medycznych do usuwania żył. Urządzenia te mogą precyzyjnie celować w małe obszary ciała, umożliwiając lekarzom leczenie trudnych żył bez powodowania uszkodzeń. Żylaki to ciemnofioletowe, niebieskie, czerwone lub poskręcane żyły. Najczęściej występują na nogach i często powstają na skutek wieloletniego stania lub chodzenia.

Objawy

Jeśli rozważasz laserowe usuwanie żylaków, przed zabiegiem powinieneś wiedzieć o kilku rzeczach. Przede wszystkim należy poinformować lekarza o wszelkich aktualnych lub przebytych chorobach i alergiach. Przed zabiegiem należy także zaprzestać przyjmowania jakichkolwiek leków rozrzedzających krew. Należy również poinformować lekarza, jeśli pacjentka jest w ciąży. Dzieje się tak dlatego, że niektóre leki rozrzedzające krew mogą powodować jej krzepnięcie. Podczas zabiegu pacjent będzie przytomny. Lekarz przeprowadzi serię badań, aby ustalić, czy pacjent nie cierpi na żadne schorzenia.

EVLT jest alternatywą dla tradycyjnego zabiegu chirurgicznego – pomysł na ten fragment jest zaczerpnięty ze strony beautically.pl. Laserowa terapia endowaskularna jest najnowszym osiągnięciem w leczeniu żył. Technologia ta pozwala lekarzom na stosowanie laserów do leczenia nawet najmniejszych obszarów ciała. EVLT wiąże się z minimalnym ryzykiem w porównaniu z tradycyjnymi zabiegami chirurgicznymi, dlatego pacjent może czuć się bezpiecznie, przechodząc pod działanie lasera. Jednak poważne powikłania zdarzają się rzadko. U niektórych pacjentów występują oparzenia skóry, przebarwienia i uszkodzenia nerwów.

Rekonwalescencja

Pacjent może oczekiwać minimalnego czasu przestoju po laserowym usuwaniu żylaków. W ciągu kilku dni po zabiegu można powrócić do normalnych czynności, takich jak chodzenie i wykonywanie lekkich ćwiczeń. Miesiąc lub dwa po zabiegu można wrócić do pracy lub ćwiczeń, choć nie zaleca się podnoszenia ciężkich przedmiotów ani wykonywania forsownych czynności. Około sześć tygodni po laserowym usunięciu żylaków należy wrócić do chirurga naczyniowego, aby być monitorowanym przez kilka tygodni. Pacjenci powinni także unikać pewnych czynności, aby krew mogła łatwiej napływać do nogi.

Powrót do zdrowia po zabiegu laserowego usuwania żylaków zależy od stopnia zaawansowania problemu. W przypadku niewielkich problemów można nosić pończochy uciskowe lub wprowadzić zmiany w stylu życia, które zapobiegną rozszerzaniu się żył. Jeśli jednak poważne żylaki powodują owrzodzenia skóry, konieczne może być poddanie się bardziej inwazyjnej procedurze. Mniej inwazyjna procedura, jaką jest flebektomia ambulatoryjna, również może stanowić pewną opcję. W tym zabiegu żyły są usuwane przez małe nacięcia, a pacjent pozostaje przytomny. W cięższych przypadkach konieczne może być usunięcie i podwiązanie żył. Obie procedury są inwazyjne, ale czas rekonwalescencji może być krótszy niż jeden tydzień.

Wąż uciskowy

Chociaż większość wytycznych zaleca noszenie węża uciskowego po laserowej operacji żylaków, badania wykazały, że może to nie być konieczne. W jednym z badań Huang i wsp. nie znaleźli dowodów potwierdzających długoterminowe korzyści z ucisku. Co więcej, pacjenci odczuwający ostry ból po zabiegu nie odnieśli korzyści z noszenia węża uciskowego podczas cztero- i sześciotygodniowej obserwacji. Kompresja po laserowej operacji żylaków może zmniejszyć ryzyko zatorowości płucnej, ale może nie mieć wpływu na inne działania niepożądane.

Po zabiegu pacjenci zwykle muszą nosić pończochy uciskowe przez kilka dni. Ma to na celu zapobieganie ponownemu wypełnieniu żył krwią i ponownemu powstawaniu pajączków. Zapewnia to również stopniową poprawę stanu leczonych żył. Aby zmaksymalizować efekty zabiegu, pacjenci powinni spacerować przez co najmniej godzinę każdego dnia. Pacjenci powinni również nosić węża uciskowe przez okres do dwóch tygodni.

Efekty uboczne

Chociaż skleroterapia jest bezpiecznym zabiegiem kosmetycznym, u niektórych pacjentów występują efekty uboczne. Obejmują one przebarwienia skóry, nocne skurcze w miejscu wstrzyknięcia, siniaki i drętwienie. Istnieje również ryzyko infekcji, ale te efekty uboczne są łagodne i tymczasowe. Przy odpowiedniej pielęgnacji po zabiegu znikną. Oto kilka możliwych skutków ubocznych laserowego usuwania żylaków:

Niektórzy ludzie decydują się na zabieg chirurgiczny, który jest znany jako podwiązanie & stripping. Procedura ta jest bolesna i wymaga znieczulenia ogólnego. Pozostawia również bliznę, która może nawracać. Alternatywą jest terapia iniekcyjna i elektrochirurgia o częstotliwości radiowej. Procedury EVLT są pokrywane przez niektórych ubezpieczycieli i Medicare. Aby uniknąć niepożądanych efektów ubocznych, świadczeniodawcy muszą ustalić odpowiednie metody kodowania i refundacji kosztów tej procedury.

Koszt

Medicare może pokryć koszt laserowego usuwania żylaków. Jednak po pokryciu 80% kosztów zabiegu przez Medicare, pacjent prawdopodobnie będzie musiał ponieść koszty zewnętrzne. Jeśli Twoje ubezpieczenie nie pokrywa całego kosztu zabiegu, może być konieczne wykupienie planu Medigap. Plan ten może pokryć do 20% całości kosztów, w zależności od planu i indywidualnych potrzeb pacjenta. Jeśli masz Medicare Advantage, prawdopodobnie zapłacisz więcej, ponieważ to operator Advantage określa, ile musisz zapłacić z własnej kieszeni.

Koszt zabiegu laserowego różni się w zależności od lekarza i lokalizacji. Laserowe usuwanie żył kosztuje zwykle od 3 000 do 7 500 USD, ale może być tak niskie, jak 250 USD za sesję w dolnej części nogi. Koszt zależy także od wielkości i liczby żył, które należy poddać leczeniu. Sesja może być dłuższa i może być konieczne przeprowadzenie kilku sesji, aby uzyskać pożądane wyniki. Ogólnie rzecz biorąc, zabiegi laserowe trwają około 30 minut, choć nie zawsze tak jest. W zależności od obszaru, procedura może wymagać więcej niż jednej sesji.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *