Leczenie chrapania zależy od wieku

Domowe sposoby na chrapanie - sprawdź jak sobie poradzić

Leczenie chrapania u dorosłych zależy od podstawowej przyczyny. Stan ten jest spowodowany przez niedrożność dróg oddechowych w jamie nosowej i gardle. Jedną z opcji jest operacja usunięcia migdałków i migdałków. Nonsurgical zabiegi są również dostępne. Jeśli żadna z tych opcji nie działa dla Ciebie, porozmawiać z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Twój lekarz będzie mógł polecić rozwiązanie problemu chrapania, które najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.

Chrapanie to utrudnione oddychanie

Chrapanie jest objawem utrudnionego oddychania, a jeśli masz problemy z oddychaniem w nocy, może to wskazywać na problem zdrowotny. Może wskazywać na szereg problemów, w tym alergie, cukrzycę i odchyloną przegrodę. W ciężkich przypadkach może to być nawet śmiertelne. Ważne jest, aby jak najszybciej postawić diagnozę i podjąć leczenie wszelkich problemów leżących u podstaw tego schorzenia.

Chrapanie występuje, gdy powietrze nie może łatwo przejść przez gardło i powoduje wibracje w gardle. Często jest to objaw bezdechu sennego, który również stanowi poważny problem zdrowotny. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele opcji leczenia chrapania, w tym chirurgia i metody niechirurgiczne. Jeśli jednak chrapanie utrzymuje się przez długi czas lub jest głośne, może to być poważniejsza przyczyna.

Utrudnione oddychanie może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami, w tym zatkanym nosem, odchyloną przegrodą i nadmiarem tkanki tłuszczowej. Niektóre leki, np. napoje alkoholowe, rozluźniają mięśnie i powodują chrapanie. Ponadto u niektórych chrapiących występuje niedrożność nosa, która powoduje zwężenie i opadnięcie gardła.

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć bezdech senny, pracownik służby zdrowia może przeprowadzić badanie snu w celu ustalenia przyczyny. Leczenie obejmuje zmianę stylu życia, w tym spanie w pozycji, która utrzymuje drogi oddechowe otwarte w nocy. Ponadto należy unikać spożywania alkoholu przed snem i utrzymywać zdrową wagę.

W ciężkich przypadkach może być wymagana operacja w celu skorygowania przyczyny chrapania. Septoplastyka może wyprostować przegrodę, poprawiając przepływ powietrza. Inne opcje chirurgiczne mogą obejmować usunięcie nadmiaru tkanki w tylnej części nosa i migdałków. Chociaż operacja może być opcją, nie jest lecznicza dla obturacyjnego bezdechu sennego, a będziesz musiał pozostać w szpitalu przez kilka dni. Inną opcją jest poduszka zmniejszająca chrapanie.

Chrapanie wydechowe może również wskazywać na zaburzenia płucne. Pacjenci z chrapaniem wydechowym mogą wymagać oceny pod kątem astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Operacja usunięcia migdałków i migdałków zmniejsza chrapanie

tonsillektomia, czyli operacja usunięcia migdałków i migdałków, jest stosunkowo prostą operacją, która może zmniejszyć chrapanie u dzieci. Procedura ta jest często wykonywana u dzieci, aby pomóc w zapobieganiu bezdechowi sennemu, który może prowadzić do słabych wyników w szkole i problemów behawioralnych. Choć jest to zabieg ogólnie bezpieczny, rodzice powinni być świadomi, że istnieje ryzyko i powikłania, w tym krwawienie, które mogą wystąpić podczas operacji.

Tonsillektomia i adenoidektomia mogą być wykonane na sali operacyjnej podczas snu. Chociaż procedura pomaga dzieciom łatwiej oddychać i spać spokojniej, chrapanie może powrócić po zakończeniu zabiegu. To może potrwać do miesiąca dla problemu chrapania, aby przejść całkowicie. Inne leżące u podstaw choroby mogą nadal powodować chrapanie u dzieci, w tym bezdech senny i zamknięcie gardła.

Inną opcją usunięcia migdałków i migdałków jest leczenie prądem o częstotliwości radiowej, które jest procedurą biurową, która wykorzystuje ciepło do usztywnienia podniebienia miękkiego. Leczenie prądem o częstotliwości radiowej jest tańsze niż implanty podniebienne, ale wymaga wielu sesji zabiegowych.

Operacja usunięcia migdałków jest również skuteczna w leczeniu przewlekłych infekcji ucha. Pacjenci powinni omówić ryzyko i korzyści z lekarzem przed podjęciem decyzji, czy jest ona dla nich odpowiednia. Ryzyko związane z zabiegiem usunięcia migdałków obejmuje krwawienie, zakażenie w miejscu zabiegu oraz reakcję alergiczną. Rodzice powinni poinformować lekarza o wszelkich lekach, na które dziecko może być uczulone przed zabiegiem.

Istnieje wiele alternatyw dla operacji. Jedną z popularnych opcji leczenia zapalenia migdałków jest stosowanie antybiotyków, które mogą również obkurczyć migdałki. Jednak operacja usunięcia migdałków i migdałków może wiązać się z pewnym ryzykiem i należy ją wykonać tylko wtedy, gdy objawy znacznie się poprawiły. Musisz mieć co najmniej siedem epizodów infekcji ucha w ciągu ostatniego roku, zanim zostanie zalecona operacja.

Operacja usunięcia migdałków i migdałków potrwa około 20 minut. Po zabiegu może wystąpić ból gardła i krwawienie w gardle. Zazwyczaj po zabiegu nie są potrzebne szwy, więc pacjent wraca do domu tego samego dnia.

Niechirurgiczne metody leczenia chrapania

Istnieje kilka niechirurgicznych metod leczenia chrapania, z których każda zależy od wieku i nasilenia chrapania. Należą do nich stosowanie aparatów CPAP, procedura Pillar i Coblation. Zabiegi te są zatwierdzone przez FDA i mogą pomóc Ci zatrzymać chrapanie bez operacji. Chociaż te zabiegi nie są trwałym lekarstwem na chrapanie, mogą pomóc Ci prowadzić zdrowsze życie.

Najczęstszą niechirurgiczną metodą leczenia chrapania jest nosowa maszyna CPAP, która dostarcza powietrze przez maskę nosową lub poduszkę. Chociaż urządzenie nie oddycha za Ciebie, ciśnienie powietrza jest wystarczająco wysokie, aby utrzymać drożność dróg oddechowych. Leczenie to jest skuteczne, ale wymaga noszenia maski nosowej lub poduszki przez kilka godzin każdej nocy. Może również wymagać znacznych zmian w stylu życia.

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić leczenie chirurgiczne. Istnieją niechirurgiczne procedury dostępne w leczeniu chrapania, w tym paski do nosa, które przykleja się na zewnątrz nosa, oraz urządzenia doustne, które utrzymują szczękę w otwartej pozycji podczas snu. Chociaż zabiegi te nie rozwiązują podstawowej przyczyny problemu, mogą pomóc dziecku lepiej spać.

Chrapanie może być spowodowane stanem medycznym, takim jak odchylona przegroda w nosie. Chirurg może zastosować zabiegi chirurgiczne, takie jak septoplastyka, aby poprawić przepływ powietrza przez nos. Lekarz może również zalecić adenoidektomię, aby usunąć nadmiar tkanki z tylnej części gardła i nosa. Inne metody obejmują unikanie środków uspokajających przed snem, spanie na boku i używanie poduszki zmniejszającej chrapanie, aby utrzymać głowę i szyję w odpowiedniej pozycji.

Inne nonsurgiczne zabiegi na chrapanie obejmują zabieg o częstotliwości radiowej i środek hartujący. Procedury te będą dokręcić tkanki podniebienia miękkiego i języczka, które zmniejszają wibracje, które powodują chrapanie. Procedura ta może być wykonana w znieczuleniu miejscowym i zwykle trwa około 30 minut. Czas rekonwalescencji po tych zabiegach zależy od stopnia nasilenia problemu chrapania.

Chrapanie jest poważnym problemem, który może mieć znaczący wpływ na życie chrapiącego i osób z jego otoczenia. Może być krępujący dla chrapiącego, a nawet powodować poważne problemy zdrowotne. Istnieje jednak kilka skutecznych, niechirurgicznych metod leczenia chrapania, w zależności od wieku i nasilenia dolegliwości.

Oznaki, że chrapanie u dzieci może być oznaką większego problemu

Jeśli Twoje dziecko chrapie, może to być wczesny sygnał ostrzegawczy, że głębszy problem może leżeć u podstaw. Chrapanie może być spowodowane różnymi schorzeniami, od infekcji górnych dróg oddechowych, przez alergie sezonowe, po zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach. W niektórych przypadkach dziecko może również cierpieć na bezdech senny.

Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko regularnie chrapie, zgłoś się do lekarza w celu postawienia diagnozy. Chrapanie może zaburzać sen dziecka i powodować problemy behawioralne i emocjonalne w ciągu dnia. Jeśli dziecko chrapie przez więcej niż trzy noce w tygodniu, ważne jest, aby jak najszybciej zwrócić się do lekarza.

Chrapanie może wpływać na innych w pokoju. Głośniejsze chrapanie może powodować budzenie się innych osób, co utrudnia zasypianie. Dzieci mogą być dotknięte bezdechem sennym, jeśli ich chrapanie jest głośniejsze niż hałas innych osób.

Chrapanie u dzieci nie jest zwykle powodem do niepokoju, ale jeśli jest uporczywe lub nadmierne, może być oznaką większego problemu medycznego. Obturacyjny bezdech senny, rodzaj zaburzenia snu, może zaburzać rozwój mózgu, powodować wysokie ciśnienie krwi, zwiększać ryzyko chorób układu krążenia i problemów z zachowaniem.

Jeśli chrapanie Twojego dziecka staje się regularnym zjawiskiem, może to być objawem poważniejszego problemu. Bezdech senny u dzieci jest niebezpieczny, ponieważ zmniejsza dopływ tlenu do płuc. Może również wpływać na wzrost, dlatego ważne jest, aby wcześnie go wychwycić.

Jeśli chrapaniu dziecka towarzyszy któryś z tych innych objawów, należy skonsultować się z pediatrą. Pediatra może zalecić badanie snu, aby ustalić, czy dziecko ma bezdech senny.

Innym problemem, który może powodować chrapanie u dzieci jest obturacyjny bezdech senny, czyli OSA. Podczas relaksacyjnych faz snu mięśnie gardła rozluźniają się, przepuszczając mniej powietrza. Z tego powodu chrapanie występuje częściej.

Innym objawem zaburzeń snu u dzieci są częste przebudzenia. Często towarzyszą temu szybkie przejścia z jednej fazy lekkiego snu do drugiej. Częste przebudzenia mogą być również oznaką bezdechu sennego.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *