Usuwanie żylaków metodą piankową – czy to bezpieczne?

Usuwanie żylaków metodą piankową - czy to bezpieczne?

Prawdopodobnie słyszałeś o ablacji żył metodą piankową, ale czy wiesz, jakie są obawy związane z jej bezpieczeństwem? W tym artykule omówimy kwestie bezpieczeństwa, korzyści i możliwe działania niepożądane związane z ablacją żył metodą piankową. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o ablacji żył pianką. Zdziwisz się, gdy dowiesz się, że może to być bezpieczna i skuteczna metoda usuwania żylaków.

Z dumą prezentujemy treść, która powstała w kooperacji z marszalkowskabeauty.pl

Procedury usuwania żylaków metodą piankową

Istnieje kilka pytań dotyczących usuwania żylaków tą techniką. Procedura jest wykonywana przy użyciu pianki chemicznej, której zadaniem jest zamknięcie zmienionej chorobowo żyły. Trwają prace nad stworzeniem kleju klasy medycznej, który ma zostać zatwierdzony przez FDA na początku przyszłego roku. Procedura ta nie wymaga tumescencji i może nie wymagać ucisku po zabiegu.

Procedura jest mało inwazyjna. Większość pacjentów dochodzi do siebie w ciągu kilku godzin. Tego samego dnia można powrócić do normalnej aktywności. Mogą jednak pozostać pewne pozostałości żylaków. Po leczeniu lekarz może zdecydować o ponownym usunięciu tych żył za pomocą zabiegu chirurgicznego lub zastrzyku. Oprócz tego, że zabieg jest bezpieczny, jest również niedrogi.

Bezpieczeństwo

Stosowanie pianki echogenicznej jest istotnym elementem usuwania żylaków metodą skleroterapii piankowej. Większość autorów wstrzykuje piankę bezpośrednio do żyły odpiszczelowej wielkiej i małej, unosząc jednocześnie nogę, aby zminimalizować średnicę żyły. Procedura ta ma wiele zalet, w tym bezpieczeństwo, minimalne zastosowanie znieczulenia ogólnego oraz wczesny powrót do pracy lub normalnej aktywności.

Metoda piankowa jest alternatywą dla skleroterapii płynnej, która jest stosowana w skleroterapii. W procesie tym wytwarzana jest cienka warstwa pianki, która wypiera krew z żylaków. Pianka jest bardziej skuteczna niż skleroterapia w płynie, ponieważ umożliwia bezpośredni kontakt środka sklerozyzującego ze śródbłonkiem. W przeciwieństwie do skleroterapii w płynie, dla uzyskania tego samego efektu można podać mniejsze stężenie środka sklerozyzującego. Ponadto pianka jest łatwiej tolerowana niż płyn, co może mieć miejsce w przypadku niektórych pacjentów.

Co więcej, jednolita średnica pęcherzyków sprzyja stabilności, ponieważ mniejsze pęcherzyki opróżniają się do większych. Ta właściwość jest ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa stosowania pianki, ponieważ zmniejsza ryzyko krwotoku i zakrzepicy. Ponadto, aby zminimalizować ryzyko i zwiększyć bezpieczeństwo, sklerozant w postaci pianki powinien być stosowany w małych objętościach. Jednak, podobnie jak w przypadku każdej innej metody leczenia, istnieje kilka rodzajów ryzyka i działań niepożądanych związanych ze stosowaniem tej metody.

Skuteczność

Metoda piankowa usuwania żylaków polega na wstrzyknięciu do zmienionej chorobowo żyły spienionego leku na bazie detergentu i usunięciu sklerozantu przez cewnik dożylny. Pierwszorzędowym punktem końcowym był wskaźnik zamknięcia leczonych segmentów żył. Procedura ta charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem powodzenia, ale wiąże się też z pewnym ryzykiem. Poniżej przedstawiono przegląd korzyści i zagrożeń związanych z tą metodą.

Metoda piankowa została po raz pierwszy opisana w 1939 roku, kiedy to butelkę z gumowym korkiem wypełniono morrhuinianem sodu, który wstrzykiwano do pajączków. Od tego czasu metodę tę kilkakrotnie udoskonalano, wprowadzając nowe technologie i zwiększając bezpieczeństwo pacjentów. Dr Robert Rowden Foote i jego współpracownicy uzyskali doskonałe wyniki stosowania tej metody do usuwania żył na nogach.

Metoda z użyciem pianki nie zastępuje zabiegu chirurgicznego ani ablacji laserowej, które nadal są standardem w usuwaniu żylaków. Wstrzyknięcie pianki może spowodować trwałe uszkodzenie wewnętrznej warstwy żyły, zwanej śródbłonkiem. Oznacza to, że jest to doskonała metoda usuwania żylaków, ale powinna być wykonywana tylko u pacjentów, u których występują znaczne objawy.

Wpływ na żylaki

Efekty usuwania pianki są podobne do efektów zabiegu chirurgicznego. W obu przypadkach procedura jest szybka i bezbolesna. Zabieg jest również doskonałym rozwiązaniem dla osób uczulonych na substancje chemiczne lub obawiających się potencjalnych skutków ubocznych zabiegu chirurgicznego. Większość osób poddających się zabiegowi może wrócić do pracy następnego dnia po zabiegu. Przez kilka pierwszych dni po zabiegu nogi powinny być uniesione.

Stosowanie pianki nie jest pozbawione ryzyka. Częste jej stosowanie może spowodować, że skóra nad żylakami stanie się niezwykle cienka i krucha, przez co będzie podatna na pęknięcia. Z tego powodu niektórzy pacjenci unikają takich czynności, jak wędrówki piesze i noszenie lekkich ubrań. Mogą oni być również bardziej podatni na powstawanie zakrzepów krwi, co jest stanem znanym jako powierzchowne zakrzepowe zapalenie żył.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *